Pondělí 10. prosince. Svátek má Julie.

GOLEM FINANCE: Únor – klid před hypoteční bouří?

16.02.2011 01:02 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

 

Tuto taktiku nyní praktikuje 10 bank z dvanácti, tedy drtivá většina. Banky tímto zvýhodňují klienty, kteří si vezmou fixaci úrokové sazby na 5 nebo alespoň na 3 roky. V lednu došlo k mírnému zdražení úrokových sazeb právě u fixací na 3 a 5 let. Nezdražovaly však všechny banky. Banky se v zásadě rozdělily do tří skupin:

1.     Ty, které ceny mírně navýšily – Komerční banka, Hypoteční banka, ČSOB, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Oberbank, LBBW.

2.     Ty, které drží stejné ceny jako v závěru roku – Česká spořitelna, GEMB, Volksbank, mBank.

3.     Wuestenrot hypoteční banka, která úrokové sazby dokonce zlevnila.

LBBW sice v lednu mírně zdražila, ale v zápětí vystartovala akční nabídku snížené úrokové sazby. Akční úrokovou sazbu nabízí rovněž Volksbank a GEMB.

Co se týká dalšího vývoje hypotečních úrokových sazeb v příštích měsících, tak budou hrát klíčovou roli tyto tři faktory:

·         Vývoj ceny zdrojů, ze kterých banky vychází při stanovování úrokových sazeb

·         Marže banky

·         Intenzita konkurenčního boje

Odhadujeme dva scénáře:

1.     Udržení stávajícího stavu – podmínkou naplnění tohoto scénáře bude zachování ceny zdrojů na současné úrovni.

2.     Mírný nárůst sazeb – cena zdrojů bude růst a banky nebudou ochotny ztenčovat svoje marže.

Oba výše uvedené scénáře jsou pravděpodobné. Z našeho pohledu může však nastat ještě třetí, doplňkový scénář, a to snížení úrokových sazeb v akční jarní nabídce. Banky tak pravděpodobně budou cílit na vybraný segment klientů s vysokými hypotékami, kdy budou poskytovat akční slevy sazeb při vyšším objemu hypotéky. Co bude z našeho pohledu také rozhodující, bude sílící konkurenční boj, kdy se může projevit ochota bank pracovat s marží a upřednostnit obchodní úhel pohledu oproti finančnímu, tedy, kdy převáží cíl získání většího podílu na hypotečním trhu či tlak na jeho udržení.

Nechme se překvapit, co banky na jarní hypoteční kampaně připraví.

Zdroj: Banky, GOLEM FINANCE s.r.o. 
 

CENOVÝ PŘEHLED TÝDNE:

Hypotéka ve výši 1 800 000,- Kč se splatností 20let:

Zdroj: GOLEM FINANCE s.r.o.

Metodika cenového přehledu:

Cenový přehled uvádíme vždy na počátku týdne a obsahuje úrokové sazby platné v daném týdnu. Úrokové sazby jsou uvedeny v rozsahu minima a maxima. V praxi jde o minimální (nejlepší úrok), který jsme schopni jako Hypoteční makléři našim klientům zajistit a maximální (nejhorší úrok) nabízený jednou z bank. Úrokové sazby uvádíme za nejběžnější fixace 1, 3 a 5 let. Dále v členění výše hypotečního úvěru do 70% hodnoty nemovitosti (LTV) a do 100%. Výše měsíční splátky bude pravidelně počítána pro hypotéku odpovídající průměrné výši v ČR, tedy 1,8 mil. Kč a době splatnosti 20 let.

V tabulce rozdílu mezi maximální a minimální sazbou můžeme vidět aktuální rozdíl mezi nejhorší a nejlepší nabídkou. Dále pak můžeme vidět, kolik tento rozdíl činí ve výšce měsíční splátky.

Poslední údaj je kumulativní úspora na splátce, která vyčísluje, kolik ušetří na úrokové sazbě klient, kterému sjednáme minimální úrokovou sazbu oproti klientovi, který si vezme nejhorší (maximální) úrokovou sazbu od banky, a to za dobu fixace sazby. Tedy kumulativní úspora za 1, 3, 5 let fixace sazby.

Do srovnání jsou zahrnuty tyto banky, se kterými máme obchodní vztah:

Hypoteční banka, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Česká spořitelna, UniCredit Bank, Wüstenrot hypoteční banka, Volksbank, LBBW, mBank, Oberbank