Úterý 17. října. Svátek má Hedvika.

HledámReality.cz: Lidé mají větší zájem o malé družstevní byty

01.12.2008 10:12 Tisková zpráva:

Lidé koncem tohoto roku mají zájem hlavně o družstevní bydlení. Podle listopadových statistik realitního katalogu HledámReality.cz vyplývá, že více než 53procent lidí vyhledává hlavně družstevní bydlení. Pouze necelých 48 procent lidí se zajímá o bydlení v osobním vlastnictví. „Situace je pravděpodobně způsobena trvající hypoteční i realitní krizí. Zájemci o bydlení spíše vyčkávají na zklidnění situace na hypotečním trhu, ale také na případné snížení cen na trhu s realitami. V médiích se v posledních měsících střídají informace o zlevnění bytů v osobním vlastnictví s informacemi o stagnaci cen.“ Vysvětluje výsledky statistik Martin Slapnička ze serveru HledámReality.cz.

Graf 1. Vlastnictví bytů

Malé byty vedou, může za to vyšší cena v Praze

Ve velikosti je největší zájem o malé byty a byty 3+1. O malé byty je zájem především v Praze a blízkém okolí. Zde totiž rozhodování o velikosti pořizovaného bytu ovlivňuje především cena. 

Graf 2: Velikost bytu

 

O domy a vily je stále zájem

I přes trvající finanční krizi a zvyšování úrokových sazeb hypoték mají lidé stále zájem o nové i starší domy. I přes vládnoucí zájem o byty (69,47%) má stále necelých 15 procent lidí zájem o domy a vily. O pozemek mělo v listopadu zájem zhruba 5,5 procenta lidí.

Graf 3. Druh vyhledávané nemovitosti