Pondělí 17. června. Svátek má Adolf.

Hypoteční trh v Jihočeském kraji ve druhém čtvrtletí tohoto roku prudce vzrostl

07.09.2010 10:09 Tisková zpráva: Hypoteční banka

Zatímco český hypoteční trh celkově ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostl o 2,2 %, v Jihočeském kraji byl objem růstu více než 43%. Za celou první polovinu roku 2010 v kraji stoupl objem uzavřených hypoték o 13 %. Hypoteční banka si nadále v tomto regionu drží silnou pozici s více než 41% tržním podílem. Jihočeský trh také prodělal řadu změn, když zde po roce 2008 dramaticky poklesl zájem cizinců o nemovitosti i hypotéky. Cizinci zde před rokem 2008 utvářeli až čtvrtinu poptávky po hypotečních úvěrech. Nyní se jejich podíl mezi klienty pohybuje v rozmezí 4 až 5 %, tedy na průměrné republikové úrovni.

„V Jihočeském kraji má naše banka mimořádně silnou pozici, kterou si dokázala udržet i v letošním roce. V prvním pololetí roku 2010 jsme zde dosáhli 41,6% podílu, říká Jiří Císler, ředitel regionální pobočky Hypoteční banky v Českých Budějovicích. „I přes odliv zahraniční klientely tento region mimořádně rostl. Jednou z možných příčin a zároveň specifikem našeho kraje jsou takzvané „mimokrajové“ hypotéky. Lidé z Jihočeského kraje často dojíždějí za prací do Prahy a do Středočeského kraje, kde si také pořizují bydlení, ale úvěry si vyřizují v jihočeských bankách,“ dodává.

Oproti jiným krajům ten Jihočeský poněkud vybočuje v oblasti rozložení zájmu o jednotlivé typy nemovitostí. Jihočeši mají nadprůměrně vysoký zájem o výstavbu rodinných domků. „Preferenční zájem o rodinné domy je dán i poměrně vysokým věkem žadatelů o hypotéku v našem kraji. Až 30 % žadatelů je starších 40 let, což je o téměř 6 procent víc, než je průměr republiky. Lidé v tomto věku většinou preferují pohodlí a klid vlastního domku,“ vysvětluje Jiří Císler. I zájem o koupi domů koresponduje se zbytkem republiky. Naopak poptávka po koupi bytů je zde výrazně nižší a zájem o ně projevuje 27 % žadatelů o hypotéční úvěr (přičemž celorepublikový průměr je 39 %).

Ceny nemovitostí v kraji spíše stagnují, nebo mírně klesají. Například starších bytů je mírný pokles cen způsoben převisem nabídky starších bytů, hlavně v panelových domech a v méně atraktivních lokalitách, nad poptávkou. Největší zájem mají Jihočeši o menší zděné byty 2+1 na dobré adrese, pokud možno v centru města. Za nejatraktivnější bydlení jsou považovány byty v nízkopodlažních cihlových zástavbách z 50. a 60. let minulého století s malým počtem bytových jednotek. Takovéto byty se často nacházejí poblíž center jihočeských měst. Co se týká menších měst je v Jihočeském regionu poptávka hlavně po rodinných domcích v Hluboké nad Vltavou, která se stala „prestižní“ adresou. Relativně dobře jsou obchodovatelné i domy určené k rekonstrukci, s cenami kolem 1 milionu korun, a domy v dobrém stavu, v cenové relaci do 2,5 milionu. O dražší a již zrekonstruované domy, stejně jako o domy s nadstandardní výbavou i cenou, zájem na trhu není.

Trh s byty v novostavbách se v Jihočeském regionu v podstatě rozpadl. Developeři zastavili téměř všechny připravované a dosud stavebně nezahájené projekty. Ty stávající jsou již většinou rozprodané a k dostání už jsou jen větší byty s výměrou nad 90 m2. V nabídce také zůstala řada apartmánů na Lipně v cenách 35 až 45 tisíc Kč/m2, jejichž limitem je právě jejich cena, která je obdobná té, kterou zaplatí zájemce o nový byt v centru Českých Budějovic. Tam dosahuje průměrná cena bytu v novostavbě 35 000 Kč/m2 a ve starší zástavbě pak činí 28 000 Kč/m2 (za tuto sumu se také nabízejí byty v novostavbách v okrajové části Českých Budějovic). Pro srovnání například v Jindřichově Hradci vyjde byt v centru v novostavbě na 25 500 Kč/m2 a ve starší zástavbě na 18 000 Kč/m2.