EUR 24.665

USD 21.109

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 2.90 %

EUR 24.665

USD 21.109

20. 09. 2021

Inflace a ceny surovin ohrožují pojistné krytí. U nemovitostí doporučuje Slavia pojišťovna aktualizaci smluv.

 

Míra inflace v Česku, která neoficiálně dosahuje až 6-7% úrovně, začíná citelně ohrožovat pojistné krytí občanů a zvyšovat riziko podpojištění. Slavia pojišťovna navíc upozorňuje, že obecný údaj o inflaci může v Česku zastírat fakt, že např. ve stavebnictví a obecně při nemovitostech je prokazatelně mnohem vyšší. Rovněž obecný údaj inflace nedostatečně zrcadlí skutečnost, že ceny se v regionech vyvíjí velmi nerovnoměrně. Zdražení staveb a nemovitostí ve městech je zkrátka mnohem citelnější a v metropoli Praze pak třeba násobně vyšší.

Loading



 

„Rostoucí ceny surovin a stavebních prací dost výrazně prohloubily problém nedostatečného pojistného krytí v oblasti nemovitostí. Laicky řečeno, tornádem zdevastovaný dům již neopravíte za ceny z dob, kdy jste jej stavěli. Pojistnou smlouvu přitom občané velmi často mají z doby, kdy majetek budovali,“ uvedl Zbyněk Veselý, obchodní ředitel Slavia pojišťovny. „Mnoho občanů si to uvědomilo až v době, kdy jim pojišťovny uhradily částky pouze do výše jejich pojistného krytí. A to zkrátka nestačí k opětovnému vybudování stavby,“ dodal Veselý.

Slavia pojišťovna proto vyzývá k aktualizaci pojistných smluv zejména u pojištění majetku, hlavně nemovitostí. Nejen růst spotřebitelských cen, ale třeba i růst mezd a důchodů, by měl spotřebitele přivést k zvýšené ostražitosti. „Pokud totiž zdražují nejen suroviny, ale i cena práce, je velmi pravděpodobné, že zedníka či instalatéra za nízkou cenu již nenajmete. Vybudovat či opravit stejnou věc Vás tedy bude stát mnohem víc a Vaše pojistné krytí nemusí stačit,“ řekl Veselý.

Úprava pojistného krytí přitom nemusí znamenat zdražení pojistného, může naopak dojít i k jeho poklesu. Inflace se v pojištění projevuje i trochu paradoxním způsobem. Ve snaze předejít inflaci si totiž občané v zásadě kromě finančních instrumentů masivně pořizují věcný majetek. „Češi se nebývalým tempem pustili do budování věcného majetku, např. nemovitostí. Snaha zabránit inflaci ji pak při vlně zájmu o daný majetek naopak způsobuje. Je dobré mít při pojištění na paměti i očekávaný vývoj a případnou korekci cen,“ uzavřel Zbyněk Veselý.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.03 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%

4.94%

5.03%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Hypoteční olympiáda – “93 tisíc čistého ” aneb nemovitosti mimo dosah střední třídy

Průměrná výše nové hypotéky v Česku dosáhla podle ČNB téměř 4 miliony korun. Klíčová otázka ale zní: jak velkou část rozpočtu tahle částka ukrojí? Podle dat ČNB je průměrná dluhová služba u nových hypoték na úrovni 38 % příjmů. Aby se domácnost vešla do tohoto průměru, musela mít čistý měsíční příjem přes 93 tisíc korun. […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 07. 2025

Komentář: Tři nevyužité možnosti, jak krizi bydlení efektivně zmírnit

Problémy s finančně nedostupnými byty i nájmy mají letos výrazný potenciál promluvit do výsledků voleb. I s ohledem na globální změny je bytová krize jedním z nejdůležitějších domácích politických témat. Existuje ale několik kroků k jejímu zmírnění, na kterých lze pracovat již nyní.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 07. 2025

Komentář: Za bydlení platíte víc, než by odpovídalo zdravě fungující ekonomice

Od jara 2022 se v Česku z čistě ekonomického hlediska více vyplatí nájem než vlastnické bydlení – a rozdíl je výrazný. Podle dat Asociace nájemního bydlení činil ve čtvrtém čtvrtletí 2024 rozdíl mezi průměrnou měsíční splátkou hypotéky a tržním nájmem 9245 korun – ve prospěch nájemníků.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 07. 2025