Pondělí 17. prosince. Svátek má Daniel.

Investovat do nemovitosti a přitom nenaletět? Kvalitu stavby prověří Bytecheck

02.02.2012 04:02 Tisková zpráva:

Bytecheck se zaměřuje na inspekce starších bytů a domů a jako první firma na trhu provádí také kontrolu vad a nedodělků u novostaveb, včetně zpětné kontroly jejich odstranění. Jeho odborníci pomůžou i s technickou stránkou při výběru developerského projektu.

Bytecheck je v Česku ojedinělý projekt zaměřený výhradně na inspekci nemovitostí před jejich koupí. Funguje jako třetí strana v prodeji, která nemovitost prověří, upozorní na vady, nedodělky, poruchy a minimalizuje tak riziko skrytých vad. Odborná technická kontrola stavu nemovitosti kupujícímu ušetří čas a peníze, často pomůže snížit i nadsazenou cenu nemovitosti. Kromě kontroly starých staveb nabízí Bytecheck také kontrolu novostaveb – zájemce o nemovitost po provedení inspekce obdrží podrobný protokol s uvedenými vadami a jejich odstranění si pak specialisté z Bytechecku osobně zkontrolují nebo pomohou vyjednat slevu z ceny.

 „Provádět inspekce nemovitostí mě napadlo ve Velké Británii, kde jsem několik let pracoval u velké architektonické firmy. Společnosti poskytující služby v oblasti kontroly nemovitostí jsou totiž v Británii, ale i USA a Německu, zcela běžnou součástí stavebního trhu. Nejenže se s nimi počítá, ale realitní agentury je dokonce při výběru nemovitosti doporučují,“ říká zakladatel českého projektu Bytecheck, Pavel Štáf. „V některých státech USA dokonce bez inspekce třetí stranou neprodáte dům. U nás, kde se realitní trh teprve vyvíjí, jsou podobné služby na profesionální úrovni zatím raritou, byť odborná kontrola nemovitosti ušetří nemalé peníze za budoucí opravy. Je to vlastně podobné jako s právními službami – i zde často řešíme smluvní záležitosti na vlastní pěst, protože chceme ušetřit. A pak zaplatíme mnohem více za soudy, než za dobré smlouvy vypracované odborníkem. I Bytecheck je vlastně určitá forma prevence a snížení rizika pro majitele,“ upřesňuje Štáf. 

Inspektoři z Bytechecku jsou odborníci s dlouholetými zkušenostmi z oboru stavebního inženýrství, architektury, soudního znalectví a oceňování staveb. Samotná kontrola nemovitosti probíhá s ohledem na znalost českého stavebního prostředí, českých norem a vyhlášek. Jádro kontrol vychází z modifikovaných standardů asociace The International Association of Certified Home Inspectors a z metod britské organizace National House – Building Council.

A jaké jsou nejčastější vady, nedodělávky a s nimi spojené komplikace, se kterými se při koupi nemovitosti dříve či později setkáme? U starších staveb se jedná především o trhliny v omítkách a obkladech, nadměrnou vlhkost zdí či havarijní stav elektroinstalace, vodovodu apod. U novostaveb jsou to pak nekvalitně provedená vybavení koupelen, špatně provedené zásuvky a vypínače, zanesené odvody kondenzátu u oken, oplechování oken bez potřebného spádu, které vede k poškození omítek, estetické vady dveří a oken jako například vrypy, uražené rožky a hrany, vypínače a dveřní obložky znečištěné od malby, silikony a tmely na obkladech a dveřích, nesoulad ploch bytu a hlavně nerovné podlahy a stěny.
Jak namontujete kuchyňské skříňky, když mají zdi například tupé rohy?“ podotýká Štáf. Při inspekci novostavby navíc specialisté z Bytechecku zkontrolují nadměrné rezonance ventilátorů, dovolený průtok vzduchu pro digestoř (často se instalují i 5krát silnější digestoře než je povoleno, přičemž pak dochází vzájemnému posílaní pachů z kuchyně do okolních bytů), vzdálenosti WC od stěn a budoucí bezproblémové umístění elektrických spotřebičů (pračka, sušička).

Brzy Bytecheck spustí další službu pro zájemce o starší nemovitost k přímému obývání – jedná se tedy o zákazníky, kteří neplánují žádnou rekonstrukci a chtějí ihned bydlet. „V tomto případě budeme kontrolovat především funkci systémů technického vybavení, odhalovat problémy ze stavebního a praktického pohledu. Smyslem je minimalizovat zklamání a nemilá překvapení majitelů při užívání nemovitosti,“ uzavírá Štáf.

Ceny inspekcí nemovitostí:

–          inspekce nového bytu od 39 Kč/m2 (dle plochy nemovitosti, maximálně však 3590 Kč)

–          inspekce nového domu od 31  Kč/m2 (dle plochy nemovitosti)

–          inspekce staršího bytu od 59 Kč/m2 (dle plochy nemovitosti)

–          inspekce staršího domu od 69 Kč/m2 (dle plochy nemovitosti)

–          účast na jednáních při koupi nového bytu i domu 500 Kč/hod.

Více o inspekcích nemovitostí naleznete na stránkách www.bytecheck.cz.