Středa 19. prosince. Svátek má Ester.

Jakob: Stát se nechystá zvýšit daň z nemovitostí

04.10.2011 03:10 Tisková zpráva: Ministerstvo financí České republiky

Především je nutno zdůraznit, že plánem ministerstva financí není zvýšit daň z nemovitostí. Chceme pouze umožnit obcím, aby mohly rozlišit koeficient daně z pozemku dle kvality infrastruktury v konkrétní části obce. Skutečná výše daňové zátěže, zda se bude zvyšovat, či snižovat, závisí na rozhodnutí zastupitelstva obce po zohlednění místních podmínek. Celá záležitost se bude týkat pouze daně z pozemku, nikoli ze staveb, jak mylně píše Martin Zvěřina.

Dále připomeňme, že výnos daně z nemovitostí se stává stoprocentním příjmem rozpočtu té obce, kde se daná nemovitost nachází. Těžko proto může chtít Martin Zvěřina zvýšení kvality služeb státu zrovna v souvislosti s touto daní. Předpokládáme ale, že v řadě obcí proběhnou diskuse o použití výnosu daně a o kvalitě služeb a hospodaření obecního úřadu. Občané jistě budou chtít vědět, co jim z případně vyššího výnosu obec zajistí a jak se projeví v obecním rozpočtu. Nepřímým důsledkem tak bude i zvýšení kontroly ze strany veřejnosti.

Cílem změny není zvýšení daňového výnosu, ale zohlednění kvality infrastruktury a občanské vybavenosti ve výši daně z pozemků. Zároveň umožníme obcím vyšší míru rozpočtové samostatnosti. V současnosti totiž české obce mohou ovlivnit daňové příjmy téměř nejméně ze všech vyspělých zemí.

Ondřej Jakob, tiskový mluvčí MF