EUR 24.700

USD 23.056

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 23.056

Jaký bude realitní trh v roce 2010?

 


 

Realitní rok 2009
Mnohými odborníky byl právě končící rok předzvěstí poklesu prodeje nemovitostí. Novinové články z druhé poloviny roku 2008 naznačovaly, že dojde k poklesu ekonomiky a realitní trh byl prvním indikátorem této změny. Stejně jak se snížila poptávka po nemovitostech, došlo také k poklesu průměrných cen bytů. Podle údajů realitních portálů realitycechy.cz a realitymorava.cz ovšem nebyl pokles tak razantní jak mnozí předpokládali. Průměrné ceny bytů v České republice klesly v průměru o 13,77%. Nutno podotknout, že se na tomto poklesu největší zásluhou podepsal propad cen zejména předražených panelových bytů ve špatném technickém stavu. I přesto došlo na českém realitním trhu k otevření desítek nových realitních kanceláří. Např. franšízová síť ERA otevřela v letošním roce 7 nových poboček.

Podle prezidenta realitní společnosti ERA Europe Francoise Gagnona funguje realitní trh v cyklech. Je to známá věc, ale lidé ji stále neberou vážně. Důkazem toho je index cen, který vznikl v sedmdesátých letech ve Velké Británii a později také v USA. Po nárůstu cen nemovitostí vždycky přichází pád a zase naopak. Nárůst cen nemovitostí byl však v letech 2006 – 2007 tak velký, že pád z této výšky bolet prostě musel.

Podle slov Ivy Lorencové, servisní manažerky sítě ERA Reality jsou na současném trhu jsou proti sobě dvě síly. Na jedné straně klesají ceny nemovitostí, snižuje se počet kvalifikovaných kupujících, pro které je čím dál obtížnější získat hypotéku a na druhé straně je zde čím dále více prodávajících. „Obzvláště v dnešní době se vyplatí dívat se po nemovitostech vhodných jako investiční příležitost – např. exekucí bude přibývat a budou se v nich objevovat zajímavé nemovitosti. Samozřejmě pro takový typ transakcí je nutné využít služeb kvalitní realitní kanceláře,“ dodává Iva Lorencová.

Nutno dodat, že se velkou měrou na poklesu prodejů nemovitostí v roce 2009 podepsaly také bankovní domy poskytující úvěry na bydlení. Značné zpřísnění vstupních podmínek pro získání úvěrů omezila mnoha klientům možnost pořízení si vytoužené nemovitosti.

Co nás čeká v příštím roce?
Většina obchodníků s realitami shlíží právě ke zmíněným bankovním domům a jejich obchodní politice. Jarní sezóna bude velmi závislá na úrokových sazbách, které nyní nekorespondují s vývojem úrokových sazeb ČNB. Pomyslné rozevření nůžek mezi úrokovými sazbami ČNB a jednotlivých bank vytváří sice značný „ochranný polštář“ pro banky samotné, ale velmi komplikuje situaci novým žadatelům o úvěr. Dojde-li k razantnějšímu poklesu úrokových sazeb ze stran bank, lze očekávat, že bude trh s realitami vykazovat v roce 2010 značný nárůst prodejů nemovitostí.

REKLAMA

Ceny některých nemovitostí se dostaly k cenám z let 2005-2006, světová i česká ekonomika se podle aktuálních zpráv, vrací do tempa a bytovou otázku budou řešit nejen ti, kteří ji na rok 2010 dlouhodobě plánovali, ale také ti, kteří si nebyli jistí pořízením nemovitosti v roce 2009.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.