Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Jste připraveni na blackout? Zapněte rádio a vyhněte se výtahům

25.04.2016 03:04 Tisková zpráva:

Při masivním dlouhodobém výpadku elektřiny neboli blackoutu přestanou na desítky hodin až dní fungovat domácí spotřebiče, venku nesvítí lampy ani semafory, člověk nemůže platit kreditní kartou, natankovat do svého auta a nesveze se ani vlakem nebo tramvají. Většinou okamžitě nastává chaos. V takové chvíli je vhodné zachovat klid, oprášit staré rádio na baterie a zjistit užitečné informace poslechem rozhlasu.

„Při výpadku elektřiny nemusí jít vždy o blackout, ale třeba o plánovanou odstávku energií, kterou si mohou občané díky mobilnímu telefonu či tabletu ověřit na internetu, úředních deskách nebo u příslušné distribuční společnosti,“ říká Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON, a dodává, že o plánovaném vypnutí elektřiny, na rozdíl od blackoutu, by měli být občané informováni předem.

Co můžete čekat při blackoutu: Pozor na výtahy

Pokud se nejedná o běžný výpadek elektřiny, ale skutečně o blackout, můžete po několika hodinách očekávat další omezení, jako jsou přerušená dodávka vody i vytápění. Neměli byste proto zbytečně větrat a raději si udělat zásobu vody. „Po uplynutí desítek hodin může při blackoutu dojít také k omezenému zásobování potravin, léků i pohonných hmot. V této situaci pomáhá zachovat chladnou hlavu a poprosit o případnou pomoc třeba sousedy,“ radí Vácha.

Při blackoutu často v prvních chvílích zkolabuje doprava. Buďte proto pozorní hlavně při cestování. Lidé mohou uvíznout v hromadné dopravě, v zácpách nebo třeba ve výtahu a je nutné počítat též s omezeným fungováním nemocnic a dalších institucí, které využívají záložní zdroje energie.

Jak se chovat při blackoutu: Neblokujte tísňové linky

Namísto tísňové linky se raději obraťte na dodavatele energií. „Zákazníci se u svého dodavatele energií mohou informovat například o tom, jestli jde v jejich případě skutečně o blackout, co v této situaci mohou dělat a na co by si měli dát pozor,“ vysvětluje Vácha. Informace o blackoutu poskytnou rovněž masová média. „Většina domácností má doma k dispozici rádio na baterie, může se proto o vývoji situace informovat z rozhlasových stanic,“ dodává Vácha.

Doma můžete začít tím, že odpojíte ze zásuvky všechny elektrospotřebiče. Nejdříve zkonzumujte potraviny z lednice a mrazáku a navštivte nejbližší obchod, kde si nakoupíte nové trvanlivější zásoby jídla i vody. Autem nevyjíždějte zbytečně daleko a šetřete benzínem. Na obecním úřadě pak můžete zjistit, kdy a jak je možné čerpat humanitární pomoc. Večer si zapněte svítilnu nebo zapalte svíčky, ale mějte je pod neustálým dohledem.

Konec blackoutu: Co dělat, když elektřina funguje

Ve chvíli, kdy elektřina opět funguje, se vše postupně navrací do normálu. Někdy ale může jít pouze o krátkodobé zapnutí elektřiny, a proto je vhodné hned nezapojovat do zásuvky energeticky náročné spotřebiče, aby nepřetížily síť. Obnovenou dodávku energií raději využijte pro doplnění zásob vody a k dobití baterií mobilů, svítidel a rádií. Teprve později zapněte i ledničku, pračku a další spotřebiče.

Tisková zpráva: E.on

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *