Neděle 16. prosince. Svátek má Albína.

Letos se zatím nejlépe prodávají byty v Praze 5, nejvíce jich ale nabízí Praha 9

14.11.2011 01:11 Tisková zpráva: EKOSPOL

 

Podle výsledků analýzy se poptávka po novostavbách koncentruje do tří hlavních oblastí, které dohromady disponují tržním podílem téměř 70 %. Vedle Prahy 5 jsou totiž vysoce poptávanými lokalitami ještě Praha 9 se 610 prodanými byty (24,5 %) a Praha 10 se 455 prodanými byty (18,3 %).

„Že je Praha rozdělena na čtyři velké rozvojové lokality, k nimž kromě výše zmíněných patří ještě městský obvod Prahy 4, je dlouhodobě známo. Letos jsme ale vůbec poprvé svědky toho, že tři nejžádanější lokality stahují až 70 % celé poptávky v metropoli,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a.s. „Důvody jsou zřejmé – široká nabídka, z níž si vybere opravdu každý, dobrá dopravní dostupnost lokalit a především velmi příznivá cena bytů,“ dodává.

Stejně tak aktuální nabídka nových bytů je v těchto třech obvodech největší. Z celkově nabízených 7081 volných bytů se jich nejvíce nachází v Praze 9 – přesně 1892, což představuje 26,7 % celé nabídky. Na druhém místě je Praha 5 s 1525 volnými byty (21,5 %) a na třetím Praha 10 s 1117 byty (15,8 %).

Meziročně vzrostl v Praze počet prodaných bytů o 27,5 %

Pokud srovnáme počet prodaných bytů za první až třetí čtvrtletí letošního roku se stejným obdobím loňského roku, pak nárůst z 1954 prodaných bytů vloni na 2492 prodejů letos představuje meziroční nárůst o 27,5 %. To je docela velké číslo.

Srovnáme-li prodeje v jednotlivých městských obvodech, zjistíme, že ve většině obvodů prodejnost meziročně vzrostla. Pokles zaznamenalo pouze centrum města – obvody Praha 1, 2, 3 a trochu překvapivě také Prahy 9. Dlouhodobě nejméně atraktivní je pro kupující především třetí městský obvod, kde z téměř 500 bytů v nabídce bylo za tři letošní čtvrtletí prodáno pouhých 26 (!!!). Pravděpodobným viníkem budou patrně stále příliš vysoké ceny bytů.

Struktura nabídky se změnila. Každý chce začít stavět do konce roku!

Posledním zajímavým postřehem je změna ve struktuře volných bytů. K 30. září loňského roku byla nabídka relativně rovnoměrná – zhruba 32 % volných bytů již bylo ve výstavbě, 31 % ještě před zahájením výstavby a 37 % naopak již dokončených. Letos je ve výstavbě více než polovina volných bytů (52 %) a již dokončených je dalších 28 %. Volných bytů, které jsou ještě před zahájením výstavby, pak zbývá pouhých 20 %. „Je vidět, že developeři chtějí začít stavět ještě do konce letošního roku. Jak se totiž poptávka zachová příští rok, je dnes velkou neznámou,“ uzavírá Evžen Korec.