EUR 24.740

USD 23.154

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.740

USD 23.154

26. 11. 2008

0 komentářů

Lidé mají větší zájem bydlet v nájemních bytech

 


 

Vidím dva hlavní důvody, které oživily zájem o nájemní bydlení,“  říká výkonný ředitel Realitní kanceláře STING Michal Pitucha: „Jednak je to nejistá doba ovlivněná příchodem světové finanční krize, která způsobuje, že lidé odkládají zásadní rozhodnutí. To konkrétně znamená raději bydlet v nájmu, nemovitost nekupovat, neriskovat  a nezadlužovat se. Druhým důvodem je zpřísnění podmínek pro přiznání hypotečního úvěru. To znamená, že ubylo bonitních klientů, kterým jsou banky ochotny na pořízení vlastního bydlení půjčit. Navíc už většina bankovních ústavů neposkytuje 100%-ní hypotéku, žadatelé musejí mít našetřeno alespoň 20% z kupní ceny nemovitosti.“

Jak dnes dobře investovat v Moravskoslezském kraji?

Koupit byt a pronajímat ho.

V současné době se vyplatí v Moravskoslezském kraji investovat do koupě bytů za účelem dalšího pronájmu jako investice. Přispívá k tomu fakt, že ceny panelových bytů šly dolů o 200 – 500 tisíc korun. Současně během posledního půl roku stoupá zájem o pronájmy bytů. Vůbec největší poptávku po pronájmech bytů jsme zaznamenali v měsíci říjnu, která meziročně vzrostla až o 20%. Nájemné se od začátku letošního roku zvedlo v průměru o 10%.

„Dnešní doba je díky poklesu cen bytů příznivá pro jejich nákup, výhodou je okamžitý zisk z pronájmu. Realitní kancelář je schopna zprostředkovat prodej těchto bytů za současně nízké ceny a ihned zajistit jejich pronájem klientům ze své databáze,“ radí regionální manažer Richard Kurko.

     Vzrůst poptávky po bydlení v nájemních bytech ovlivnilo především zpřísnění podmínek pro poskytnutí hypoték. „V dnešní době přibyly stovky zájemců o koupi bytů bez finanční hotovosti, kteří nejsou schopni dosáhnout na potřebnou výši hypotéky kvůli svým nízkým příjmům, nebo kvůli tomu, že jsou evidováni v registru dlužníků či se jich v minulosti dotkla exekuce. Tito lidé mají samozřejmě potřebu bydlet, a proto  ve valné většině případů vyhledávají byty k pronájmům, které jsou schopni pravidelně splácet se samozřejmostí složení dvouměsíční kauce,“ říká regionální manažer Richard Kurko.

     Druhou skupinu lidí vyhledávající pronájmy tvoří nově otevřené firmy v našem regionu, vyhledávající pronájmy pro své zaměstnance na manažerské úrovni, kde smluvní vztah s pronajimatelem uzavírá přímo společnost.

     Třetí skupinu představují zaměstnanci, kteří přicházejí do našeho regionu za prací v návaznosti na nově otevřené provozy a spuštěné výrobní linky.

REKLAMA

Vůbec největší zájem je pronajmout si nezařízený byt 2+1 nebo 2+kk, za který se na Karvinsku a Třinecku obvykle platí měsíční nájem v rozmezí 6 – 7 tisíc Kč + inkaso. Procentuálně se dá poptávka po nájemním bydlení podle dispozice bytu vyjádřit takto: 50%-ní zájem o 2+1, 30%-ní zájem o 1+1 a garsonky a  20%-ní zájem o 3+1.

     Ceny bytů na začátku letošního roku se např. v Karviné  pohybovaly v těchto relacích:

1+1 – 790 tis. Kč, 2+1 – 900 tis. Kč, 3+1 – 1400 tis. Kč oproti dnešku 1+1 – 630 tis. Kč, 2+1 – 790 tis. Kč, 3+1 – 900 tis. Kč. V Orlové je rozdíl cen bytů oproti začátku roku v poklesu cca 100 tis. Kč.

Byt ve F-M         I. Q. 08           IV. Q. 08                     

    1+1                 850 tis. Kč          750 tis. Kč           
    2+1              1 200 tis. Kč       1 190 tis. Kč            
    3+1              1 600 tis. Kč       1 400 tis. Kč    

·         OSTRAVA – Bytů v Ostravě je velká spousta. Lidé, kteří mají peníze a chtějí investovat, hledají něco zajímavého, a taky cenově nižšího, snaží se stlačit ceny bytů, protože mají hotovost. V Ostravě je největší zájem u pronájmů po menších bytech – hlavně garsonky a 1+1 , tento zájem trvá již delší dobu, tj. určitě už 6 měsíců.

REKLAMA

 cena garsonek 5.000,- – 5.500,- +inkaso

 cena 1+1         6.000,- – 6.500,- Kč  + inkaso

·         OPAVA – Jedním z mála pozitivních dopadů  finanční krize na realitní trh je fakt, že dochází k snižování cen zejména panelových domů. Snížení cen konkrétně u bytu o velikosti 3+1 v Opavě je o 300 000,- až 400 000,- Kč, nicméně i přesto je složitější takový byt prodat v důsledku zpřísnění podmínek hypotečních bank pro kupující.

Tato situace nahrává pro klienty, kteří disponují volnými prostředky a chtějí je dlouhodobě zhodnotit třeba koupi bytu a následného pronájmu.

K poklesu tržního pronájmu nedošlo tak razantně jako u cen bytů a tudíž se tato investice ještě více zatraktivnila. V dnešní době se panelový byt o velikosti 3+1 pronajímá za cca 8 000,-/měsíčně což je velice slušné zhodnocení počáteční investice.

REKLAMA

Vezmeme li v potaz, že bydlení je jednou ze základních životních potřeb lidí. Celková situace ve společnosti kdy klienti budou stále častěji hůře shánět prostředky na bydlení u bank nezbude jim jiná možnost než nájemní bydlení a třeba i v panelákových bytech za tržní nájem.

Nárůst poptávky po nájemním bydlení také v regionech:

  • PRAHA – Situace s pronájmy v Praze je taková, že evidujeme výrazně vyšší poptávku po pronájmech, než tomu bylo ve srovnatelném období loňského roku. Cena pronájmů bytů v přepočtu na metr čtvereční se meziročně zvýšila v Praze o zhruba 10% a poptávka  (na rozdíl od prodeje bytů) je stále vyšší než nabídka (především u menších bytů).  Meziroční poptávka po pronájmech bytů v Praze a blízkém okolí se zvýšila zhruba o 20%, ale stejný nárůst zaznamenáváme i u nabídky, což znamená, že roste objem realizovaných pronájmů. V případě RK Sting jde o zhruba 30% nárůst zrealizovaných pronájmů v 3. čtvrtletí letošního roku v porovnání s 3. čtvrtletím loňského roku.
  • KLADNO – Na Kladně se poptávka po pronájmu bytů zvýšila oproti létu o dvojnásobek. Zájem je o byty 1+1 a 2+1, nejlépe v centru Kladna.
  • PŘÍBRAM – Na příbramské pobočce jsme za poslední měsíc zaznamenali větší zájem o pronájmy, zatímco předchozí měsíce byla přibližně jedna poptávka, nyní jich bylo 5. Poptávající se více dotazovali po bytě 2kk a 2+1, zda-li je byt zařízený, či v cihlovém nebo panelovém domě nebylo rozhodující. Zájem je přímo o byty v centru Příbrami.
  • LIBEREC – Ceny snížily na přijatelnější částky a o pronájmy je také vyšší zájem.
  •  MLADÁ MOLESLAV – Poptávka po pronájmech je vysoká, ale snížila se cena hledaných pronájmů. Asi o 5 – 10 %. Cena panelového bytu se sice snížila, např. v Mladé Boleslavi je toto snížení sice v průměru o 200 tis. Kč, ale pořád je cena vysoká, tedy u 3+1 okolo 2 mil.Kč. Investice do nákupu bytu za účelem pronajímání tudíž, i vzhledem ke snižování výroby ve škodovce, není příliš lukrativní.
  • PARDUBICE, H.KRÁLOVÉ – co se týče pronájmů, tak v Pardubicích ale především v Hradci je každým rokem na podzim zvýšená poptávka po pronájmech především z okruhu studentů, kteří navštěvují místní univerzity. Pravdou ale je, že jsme letos zaznamenali zvýšený zájem i mladých rodin s dětmi, kteří nedosáhli na hypotéku a potřebují bydlet. Nárůst bych u této skupiny zájemců odhadoval tak o 30% s tím, že tento trend jsme pozorovali opět spíše v Hradci. V Pardubicích se poptávka po pronájmech nijak výrazně nevychýlila od normálu z předchozích let. Koupi bytu za účelem pronájmu bych tedy doporučil i v tomto regionu, neboť  je předpoklad, že poptávka po  pronájmech bude spíše stoupat.

·         JIHLAVA – V důsledku snižování cen panelových bytů, hypoteční krize a problémům, které má společnost Bosh ( propouští část svých zaměstnanců a zavírá jednu část linky ) se na Jihlavsku zvedla poptávka po pronájmu cca o 50 % oproti minulému období ( leden – červen ) zároveň, ale klesla poptávka po koupi..:( je to s ohledem na nejistotu zaměstnání a samozřejmě vyčkávací pozice co bude dál.

·         TŘEBÍČ a ŽĎÁR n. SÁZAVOU – V regionu Třebíč a Žďár se tato poptávka po pronájmu také zvedla, ale ne tak markantně, jako v Jihlavě.

  • HODONÍN – Hodonín postřehl velký nárůst poptávek na pronájem bytů 2+1, 2+kk do

cenové relace 7000,-Kč – 8000,- Kč včetně inkasa převážně přímo ve městě

Hodonín. Pokud se nám naskytne nějaký pronájem, tak klienti ihned volají a

chtějí danou nemovitost vidět. Zatím v nabídce máme pouze jeden pronájem

bytu v Hodoníně a to 2+1, je po tom velký ohlas, ale v tomto případě je

převážný problém s majitelkou, která si hodně vybírá nájemníka. Co se týče

1+1 či garsonek neeviduji z telefonických hovorů poptávky po těchto bytech.

V Hodoníně je zhruba o 50 % větší nabídka bytů než např. v Břeclavi. Velký zájem o pronájmy mají i Slováci, kterým se vyplatí byt pronajmout než denně dojíždět.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.