Středa 19. prosince. Svátek má Ester.

Na bydlení již banky půjčily přes 100 miliard

27.09.2011 12:09 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

Trh financování bydlení letos roste, přičemž jednoznačným tahounem letošního růstu jsou hypoteční úvěry. Podle statistik serveru Hypoindex.cz hypoteční banky v průběhu srpna uzavřely 5891 hypoték v celkovém objemu 9,7 miliardy korun, což je o 46 % více než ve stejném období loňského roku. Necelých 10 miliard korun navíc znamená 2. nejlepší výsledek v novodobé historii hypotečního financování. V souhrnu hypoteční banky za uplynulých 8 měsíců letošního roku sjednaly hypotéky za 74,3 miliard korun, což je v meziročním srovnání o 23 miliard Kč více (r/r 46,25 %). Tato čísla jen potvrzují náš dlouhodobý výhled. Podle našich očekávání není vůbec vyloučeno, že se celkový objem poskytnutých hypoték v letošním roce podívá nad hranici 120 miliard.

Jednou z příčin růstu poptávky po hypotékách jsou bezpochyby také klesající úrokové sazby, které podle statistik serveru v průměru klesly o dalších 5 bazických bodů na 4,09 %, a velice rychle se blíží 4% hranici. K jejímu prolomení by podle našeho názoru mohlo dojít s velkou pravděpodobností v průběhu října, přičemž očekáváme, že příznivé úrokové prostředí by mělo přetrvat minimálně do konce letošního roku. Výsledkem nízkých úrokových sazeb je také neustále rostoucí dostupnost bydlení, která je v současnosti nejlepší od roku 2005.

Slabší chvilku si v letošním roce vybírá sektor stavebního spoření. Stavební spořitelny letos bojují s odlivem poptávky po úvěrech a v meziročním srovnání za loňskými výsledky zaostávají o 27 %. Za uplynulých 8 měsíců stavební spořitelny poskytly svým klientům úvěry za 29,4 miliardy korun, což však v součtu s necelými 75 miliardami korun načerpanými skrze hypotéky znamená, že trh financování bydlení meziročně posiluje o 13,8 % a celkově banky v letošním roce klientům půjčily na bydlení již více než 100 miliard korun!

Zdroj: hypoindex.cz, MMR, AČSS, GOLEM FINANCE S.R.O