EUR 24.700

USD 22.902

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 22.902

19. 01. 2024

0 komentářů

Na veletrhu Infotherma se představí propanové vytápění. Zájemci mohou získat „dotaci“ na kotel i na projekt

 

Obliba zkapalněného propanu (LPG) rok od roku roste. Pro mnoho domácností jde o optimální řešení při povinné odstávce starého kotle na tuhá paliva, výjimkou nejsou ani instalace zásobníků u novostaveb. Přední český dodavatel LPG, společnost Primagas, představí vytápění čistým propanem na mezinárodní výstavě Infotherma 2024 v Ostravě. Návštěvníkům expozice nabídne kromě příspěvku na kotel nově i úhradu projektové dokumentace.

Loading 

Z výsledků Sčítání lidu, domů a bytů 2021 vyplývá, že vytápění plynem ze zásobníku využívá v Česku asi 23 tisíc domácností. Zatímco dříve našel propanový zásobník uplatnění zejména tam, kde nejsou rozvody zemního plynu, v posledních letech jeho význam roste. Je to dáno mimo jiné stabilní cenou. Ani během plynové krize, kdy zemní plyn i elektřina prošly nebývalými turbulencemi, nedosáhla cena LPG stropu, který musel být zaveden pro zemní plyn.

I tak ale mezi lidmi někdy přetrvává mýtus o drahém vytápění plynem ze zásobníku. „Obavy ohledně ceny propanu zřejmě pocházejí z doby, kdy bylo LPG přechodně skutečně dražší, a naopak všechny ostatní energie – zejména elektřina – řádově levnější. Dlouhodobě je ale situace diametrálně odlišná. LPG v poslední dekádě spíše zlevňovalo a během posledních dvou let energetické krize rostla jeho cena díky nezávislosti na Rusku minimálně,“ říká Jiří Karlík, generální ředitel společnosti Primagas, a dodává, že cena propanu nyní vychází na 2,4 Kč/kWh. Jde o konečnou cenu zahrnující DPH, dopravu i distribuční poplatky, které jsou zcela v kompetenci dodavatele. Nehrozí tedy skokové navýšení některé složky ceny ze strany státu jako například u elektřiny v tomto roce.

Zájem o propanové vytápění sílí rovněž v souvislosti s povinnou odstávkou nevyhovujících kotlů na tuhá paliva. Provoz kotlů, které nesplňují alespoň 3. emisní třídu bude od letošního září zakázán a pro mnoho starších domů je vzhledem k jejich energetické náročnosti plynové vytápění optimální volbou. Společnost Primagas nicméně loni evidovala mezi novými odběrateli nejen domácnosti, které na propan přešly ze starého kotle na tuhá paliva, ale v podobné míře též majitele novostaveb nebo zákazníky, kteří přešli z elektřiny. Propanový zásobník můžeme vídat u novostaveb, protože v satelitech okolo velkých měst často nevzniká nová plynofikace. Majitelé starších domů v plynofikovaných lokalitách zase mnohdy narazí na problém přemrštěných nákladů na vybudování plynové přípojky, které nezřídka výrazně překračují investici do instalace propanového zásobníku.

Z kalkulace typizované investice zpracované společností Primagas vyplývá, že celková investice do propanového vytápění tzv. „po kotel“ začíná u rodinného domu s vytápěnou plochou mezi stem a dvěma sty metry čtverečními asi na 60 tisících korun. A to i se započtením všech dílčích prací a materiálu. „Nový odběratel LPG pro rodinný dům může již nyní využít příspěvek třeba na nový kotel až 20 tisíc korun ve formě slevy z prvního vyúčtování,“ připomíná Jiří Karlík. „Novinkou, kterou mohou využít návštěvníci letošního veletrhu Infotherma, je pak bonus v podobě úhrady nákladů na projektovou dokumentaci. V nejbližších letech tak mohou noví zákazníci v segmentu domácností celkově ušetřit desetitisíce, tedy klidně polovinu počáteční investice,“ dodává Jiří Karlík.

Letošní 29. ročník mezinárodní výstavy Infotherma se koná ve dnech 22. až 25. ledna 2024 na Výstavišti Černá louka Ostrava. Zájemci o propanové vytápění naleznou expozici společnosti Primagas v pavilonu NA1 na stánku s číslem 68 v 1. nadzemním podlaží.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *