Pondělí 17. prosince. Svátek má Daniel.

Na vlně nízkých sazeb dosáhl trh financování bydlení rekordních výsledků

25.01.2012 03:01 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

Hypotéky

Podle statistik serveru Hypoindex.cz hypoteční banky v posledním měsíci loňského roku poskytnuly svým klientům hypotéky za 12,847 miliard korun, což je o 20 % více, než ve stejném období předchozího roku. Přitom tehdy už začal trh znatelně oživovat, a banky se objemem poskytnutých hypoték po dlouhých dvou letech přehouply přes 10 miliard korun.

V souhrnu za celý loňský rok hypoteční banky poskytující data hypoindexu a reportující své výsledky Ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) sjednaly hypotéky za 118,9 miliardy korun. K tomuto číslu je však nutné přičíst ještě výsledky nereportujících bank*, jejichž produkce v loňském roce přesáhla 5 mld. Kč. V celkovém součtu tedy hodnota nově poskytnutých hypoték v loňském roce dosáhla více než 124 mld. Kč, což je o 37 % více než v roce 2010, a historicky se jedná o druhý nejlepší výsledek.

Stavební spoření

Stavební spořitelny v druhé polovině roku přidaly do kroku a díky skvělému závěru za celý loňský rok poskytly úvěry za téměř 47 miliardy korun**. V meziročním srovnání objem poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření sice klesl o 20 %, ale oproti prvním měsícům roku, kdy sektor stavebního spoření vykazoval více než 40% propad, je to více než slušný výsledek. Stavební spořitelny jasně daly najevo, že i v pozměněných legislativních podmínkách dokážou klienty zaujmout a i pod tlakem nízkých úrokových sazeb hypoték mohou hypotečním bankám konkurovat.

V celkovém součtu hypoteční banky a stavební spořitelny v loňském roce poskytly úvěry za více než 170 miliard korun, což znamená, že v porovnání s rokem 2010 trh financování bydlení vloni rostl téměř o 15 %.

Úrokové sazby

Průměrná úroková sazba v prosinci poskytnutých hypoték klesla na 3,56 %, jak vyplývá z aktuálních statistik FINCENTRUM HYPOINDEXu. Na základě vývoje nabídkových úrokových sazeb, které dlouhodobě monitorujeme, je však pokles sazeb podle našeho názoru alespoň pro tuto chvíli u konce a sazby dosáhly svého minima. V následujících měsících první poloviny letošního roku očekáváme stagnaci sazeb, či spíše mírný nárůst.  

  LBBW Bank, mBank, Waldviertler Sparkasse von 1842, Oberbank AG

**  v době publikace článku nebyl ještě znám prosincový výsledek ČMSS, jedná se tedy o odhad, který se však bude lišit maximálně v desetinách mld. Kč

Zdroj: GOLEM FINANCE S.R.O., Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, hypoindex.cz, banky