Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Nejběžnější pohybovou aktivitou je pro Čechy chůze

07.09.2016 12:09 Tisková zpráva:

A jakou turistiku Češi nejčastěji provozují? Většinou se jedná o procházky s dětmi. Celkem 27 % dotázaných uvedlo, že na procházku s dětmi vyrazí několikrát týdně, a 26 % rodičů uvedlo, že na procházku s dětmi si najdou čas skoro každý den. Zejména o víkendu se jedná i o vycházky delší. Skoro polovina dotázaných rodin potvrdila, že během víkendového výletu ujdou mezi 4 až 6 kilometry, další třetina dotázaných pak odhadla délku procházky mezi 1 – 3 kilometry.  

Zajímavá je i motivace Čechů, která je ke sportu vede. Tři čtvrtiny dotázaných Čechů sportují, aby si vyčistili hlavu. Dalších 65 % si chce sportem udržet dobré zdraví, zhruba stejné procento Čechů sportuje, protože se po pohybové aktivitě cítí lépe. Sportování má podle Čechů ještě další společenský rozměr. „Třetina Čechů (34 %) se věnuje sportovním aktivitám, protože jsou na to zvyklí od dětství, dalších 30 % udává, že považuje sport za společenskou událost a možnost, jak udržet kontakty s přáteli,“ potvrzuje Petr Hartoš.    

 „Většina z nás si do dospělého života nese řadu návyků, které jsme si osvojili jako děti v rodině. Jestliže nás tedy rodiče vedly ke sportu, je velký předpoklad, že i v dospělosti budeme pokračovat ve sportovních aktivitách. Na druhou stranu dnes mladí mají mnohem více lákadel, různé sociální sítě nebo počítačové hry jim dokáží spolehlivě vyplnit většinu volného času. Proto je dobře, že téměř třetina Čechů stále vnímá sport i jako společenskou událost, případně možnost, jak se potkat s přáteli,“ upozorňuje socioložka Jiřina Šiklová.

Ke sportu nás vede i sedavé zaměstnání  

Valná většina Čechů (88 %) pociťuje ve svém životě nedostatek pohybu. Souvisí to i s jejich zaměstnáním. Nadpoloviční většina Čechů (59 %) má sedavé zaměstnání. Třetina uvádí, že je v práci celou dobu převážně na nohou. A jen 9 % pracujících má fyzicky náročnou práci a je celý pracovní den neustále v pohybu.

Lidé si nutnost hýbat se v převážné míře uvědomí, když začnou myslet na svoji postavu (43 %), a dalších 39 % se nad potřebou se hýbat zamyslí až ve chvíli, kdy je něco bolí – například záda. 37 % Čechů postrádá pohyb, když se na ně navalí velké množství práce.  

Tisková zpráva: Nadace pojišťovny Kooperativa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *