Pondělí 17. prosince. Svátek má Daniel.

Největší tendr na rezidenční výstavbu má hodnotu přes tři čtvrtě miliardy

28.03.2011 02:03 Tisková zpráva: EKOSPOL

V situaci, kdy vláda seškrtala investice do dopravní infrastruktury a dalších projektů, je přitom rezidenční výstavba jednou z posledních nadějí českého stavebnictví.

Vstupenka do tendru: 20 kvalitně realizovaných staveb

Do uzavřeného výběrového řízení, jehož druhé kolo v těchto dnech finišuje, byly pozvány všechny významné stavební firmy působící na českém trhu. Nejdůležitějším kvalifikačním předpokladem pro pozvání do tendru byla kvalita realizovaných staveb. Tu si EKOSPOL pečlivě prověřuje – vedle firem, které pro EKOSPOL úspěšně stavěly v minulosti, museli noví zájemci předložit nejméně 20 referencí na realizované srovnatelné bytové projekty, které pracovníci společnosti EKOSPOL pečlivě prověřovali. Kromě toho museli uchazeči předložit své ekonomické ukazatele, historii společnosti a vlastnickou strukturu.

Na rozdíl od státních zakázek, naše výběrová řízení jsou maximálně objektivní. Z naší strany ručíme za férovost a korektní spolupráci, EKOSPOL nikdy za 19 let na trhu nezaplatil jedinou fakturu po splatnosti. Za to ale očekáváme především optimální poměr mezi cenou a kvalitou. Proto jsme například do tendru ani nezvali některé významné dodavatele staveb pro veřejný sektor,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a.s.

Pokles cen stavebních prací a úspory z rozsahu

Vítěz výběrového řízení se stane generálním dodavatelem projektu Nové Měcholupy, který v několika etapách nabídne celkem cca 700 bytů. „Ceny stavebních prací, které byly vlivem dlouhodobého stavebního boomu vyšponovány do absurdních výšin, díky recesi v posledních dvou letech spadly na reálnou úroveň. Pro kapitálově silného developera je tedy dnes nejlepší doba na sjednávání podmínek, stejně jako pro kupujícího na koupi bytu. Tím, že zakázku zadáváme jako celek, dosáhneme navíc značných úspor z rozsahu ve srovnání s etapizací jednotlivých zakázek,“ vysvětluje Evžen Korec.

Koncepce projektu – ideální startovací bydlení

Bytový areál Nové Měcholupy vyroste na území městské části Praha 15 – Horní Měcholupy, v lokalitě s plnou občanskou vybaveností a jen pár kroků od Hostivařské přehrady. Celkem nabídne cca 700 nových, převážně menších bytů, které svou cenou vážně konkurují starším panelákovým bytům. Také proto je zájemci o bydlení vnímán jako ideální koncept startovacího bydlení.

Právě dokonalá kombinace bezkonkurenční ceny s vynikající lokalitou a skvělou dopravní dostupností do centra Prahy jsou přesně těmi lákadly, které dnes zájemci nejen o startovací bydlení vyhledávají,“ myslí si Evžen Korec.

V současné době EKOSPOL prodává 136 bytů v první etapě projektu pod názvem Nové Měcholupy II. Ceny začínají na 38 000 Kč za metr čtvereční včetně DPH a při rozložení splátek tak, aby odpovídaly průběhu stavebních prací. Díky tomu je ještě před zahájením výstavby prodáno již více než 60 % bytů.