Středa 19. prosince. Svátek má Ester.

Nízké úroky hypoték, výhled zvýšení DPH a deregulace nájemného pomáhají oživení prodeje nových bytů

16.09.2010 08:09 Tisková zpráva: CENTRAL GROUP

Kromě nízkých cen v současnosti výrazně pomáhají oživení trhu zejména nízké úroky hypoték, výhled zvýšení DPH v příštím roce a deregulace nájemného. V průběhu podzimního a zimního období 2010/2011 budou ceny ještě stagnovat. Od jara příštího roku se však dá již očekávat v některých lokalitách mírný růst cen zhruba o výši inflace.   

O postupném oživování poptávky na rezidenčním trhu svědčí prodejní výsledky společnosti CENTRAL GROUP. Ta je největším rezidenčním developerem v České republice. Za prvních osm měsíců letošního roku se prodeje této firmy meziročně zvýšily o zhruba 5 %. „Letos plánujeme prodat více než tisícovku nových nemovitostí,“ potvrzuje šéf firmy Dušan Kunovský. CENTRAL GROUP v letošním roce zařadil do prodeje již 24 nových lokalit.

Ekonomická krize změnila český rezidenční trh a development od základu. V důsledku striktního omezení bankovního projektového financování se z trhu stáhli developeři, kteří byli závislí na cizím kapitálu. Kvůli poklesu počtu zahajovaných bytů a odložení mnoha připravených projektů výrazně poklesla nabídka nového bydlení. Trh se pročistil a stále více se na něm prosazují velcí developeři, kteří nejsou závislí na financování výstavby prostřednictvím bankovních úvěrů. Společnost CENTRAL GROUP například v době hospodářské krize zvýšila svůj podíl na rezidenčním trhu v Praze a okolí na více než třetinu. Nečerpá žádný bankovní úvěr a přitom letos zahajuje výstavbu více než 800 nových bytů a rodinných domů.

Stále více se prohlubuje rozdíl mezi novými byty a staršími panelovými byty. Zatímco ceny nových bytů v letech 2008 až 2010 průměrně poklesly o 15 procent, starší panelové byty ve stejném období zlevnily v průměru o více než 20 procent a jejich ceny budou klesat i nadále. Právě zastaralost bytového fondu u nás je velkým potenciálem pro rozvoj trhu nového bydlení. V České republice je v dosluhujících panelových domech více než 1,2 milionu bytů, v nichž žije třetina populace. Panelové domy se projektovaly a stavěly nejvíce v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století s plánovanou životností 30 až 40 let. Tato doba nyní již uplynula nebo brzy uplyne. Dílčí kosmetická vylepšení jen o něco prodlužují jejich dožívání.