EUR 24.730

USD 22.807

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.730

USD 22.807

10. 12. 2008

0 komentářů

Nové možnosti sociálně orientovaných mikropůjček

 


 

 

„Po spuštění portálu jsme si chtěli ověřit, zda-li naše záměry představit české a evropské veřejnosti sociálně orientovanou investiční alternativu budou mít patřičnou odezvu. Zájem veřejnosti nás nezklamal. Pro další rozvoj bylo důležité ověřit i spolehlivou funkčnost a úroveň spolupráce se samotnou mikrofinanční institucí, jelikož obchodní mentalita Mexičanů se markantně liší od té naší. První rok pak přinesl nejen velký zájem veřejnosti, zároveň nám pomohl identifikovat oblasti, jež je nutné zdokonalit,“ říká Pavel Kohout, jeden ze zakladatelů společnosti Microfinance, a.s. administrující zmiňovaný portál myELEN.com.

V tuto chvíli si tedy potencionální zájemci o podporu chudých lidí v rozvojových oblastech Mexika mohou vybrat z institucí, které se od sebe liší nejen finančními ukazateli jejich kvality, ale i svými obchodními záměry. Například mikrofinanční instituce CrediComún je dobře vedenou finanční skupinou, jež orientuje svou aktivitu na získání statutu banky, čemuž podřizuje svou přísnou interní strukturu a kvalitu operací v terénu.

V nabídce je ale i například mikrofinanční instituce Fundación Realidad, která je neziskovou nadační entitou, dcerou slavné World Vision. Tato humanitární organizace, respektive její zakladatel Dr. Bob Pierce, představil světu již před 60 lety koncepci adopce dětí na dálku. Fundación Realidad pak svou činnost zaměřuje hlavně na finanční i nefinanční pomoc potřebným, nesoucí konkrétní sociální výsledek.

Podobný záměr má i další z mikrofinančních institucí, které mohou čeští etičtí investoři a filantropové poskytnout svou mikropůjčku, Ámbito Productivo (APROS). Tato mikrofinanční instituce je zaměřena zejména na ženskou populaci, a své mikrofinanční produkty doprovází dalšími aktivitami podporujícími boj proti chudobě v oblastech, kde působí.

REKLAMA

Sociálně orientovaní Češi tak nyní mají možnost vybrat nejen přímo člověka, kterému mikropůjčku poskytnou, ale i rozdílné instituce, které mikropůjčky spravují a právě ony nesou právní rizika svých klientů, chudých drobnopodnikatelů. Uprostřed globální finanční krize je pozoruhodné, že míra neplacených mikroúvěrů je nadále velmi nízká a nepřesahuje v dobře vedených mikrofinančních institucích jedno až dvě procenta. Míra nesplacených mikroúvěrů je tedy mnohem zdravější než například spotřebitelské půjčky v komerčních bankách ve většině vyspělých zemích.

Jak říká Tomáš Hes, ekonom pracující pro mikrofinanční instituce v Mexiku a duchovní otec projektu myELEN.com: „Věříme, že máme pro náš projekt kvalitní partnery, což dokládá i poslední zpracovaná studie MIX Market nazvaná Championship League 2008, jež analyzuje výkonnost mikrofinančních institucí v Latinské Americe a Karibiku. Tento report nejednou uvádí některé z našich partnerů na předních místech vypracovaných žebříčků.“ Pro Čechy tak i nadále platí výhoda zapojení do pomoci člověku na druhé straně planety, a to jen několika kliky.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.