EUR 24.650

USD 21.089

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 2.90 %

EUR 24.650

USD 21.089

20. 01. 2015

Subjekty:
EKOSPOL

Okysličená krev českého stavebnictví

 


 

Tuzemské bankovnictví si v letošním roce připomíná 20 let od začátku poskytování hypotečních úvěrů v novodobé historii České republiky. Kořeny hypoték však sahají do mnohem starší historie.

První bankou, která na českém území poskytovala hypotéky, byla Hypoteční banka Království českého, jenž zahájila svou činnost 16. ledna 1865. Po okupaci českých zemí a vzniku Protektorátu Čechy a Morava byl sektor hypotečního bankovnictví prakticky zlikvidován a vývoj této oblasti bankovnictví byl po druhé světové válce násilně přerušen na více než padesát let. Po pádu komunismu bylo hypoteční bankovnictví formálně obnoveno v roce 1990, ale kvůli nefunkčnímu kapitálovému trhu a velice omezenému právnímu zázemí byly první hypoteční úvěry poskytnuty až v roce 1995. 

„Dnes jsou hypotéky klíčovým nástrojem při financování vlastního bydlení. A umocňuje to navíc ještě skutečnost, že v současné době jsou úroky u hypoték nejnižší v novodobé historii. V době, kdy se stavebnictví teprve pomalu vzpamatovává z následků ekonomické krize, jsou levné hypotéky doslova okysličenou krví českého stavebnictví. Například díky nim a velké nabídce takzvaných superlevných bytů se loni v Praze prodalo 5950 nových bytů, což bylo nejvíce od předkrizového roku 2007,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva tuzemského developerského lídra EKOSPOL.

Když se před dvaceti lety opět začaly hypotéky v České republice poskytovat, pohybovala se úroková sazba u jednotlivých bank mezi 11 až 12 procenty. V závěru loňského roku to přitom bylo již 2,44 procenta. Podle údajů Hypoteční banky loni banky v České republice poskytly hypotéky za 144 miliard korun, což byl druhý nejvyšší výsledek v historii.

„Současnou výši úrokových sazeb významně ovlivňuje souboj řady bank, které se snaží získat vyšší tržní podíl. Banky navíc mají velké množství volných peněz a bojují proto o každého zákazníka. Tato situace ještě nejspíš nějakou dobu potrvá. Vedle klientů bank z ní samozřejmě budou těžit i developeři, protože nízké úroky a lepšící se ekonomická situace bude lidi více motivovat k pořízení vlastního bydlení,“ uzavírá Evžen Korec.

REKLAMA

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.03 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%

4.94%

5.03%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Hypoteční olympiáda – “93 tisíc čistého ” aneb nemovitosti mimo dosah střední třídy

Průměrná výše nové hypotéky v Česku dosáhla podle ČNB téměř 4 miliony korun. Klíčová otázka ale zní: jak velkou část rozpočtu tahle částka ukrojí? Podle dat ČNB je průměrná dluhová služba u nových hypoték na úrovni 38 % příjmů. Aby se domácnost vešla do tohoto průměru, musela mít čistý měsíční příjem přes 93 tisíc korun. […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 07. 2025

Komentář: Tři nevyužité možnosti, jak krizi bydlení efektivně zmírnit

Problémy s finančně nedostupnými byty i nájmy mají letos výrazný potenciál promluvit do výsledků voleb. I s ohledem na globální změny je bytová krize jedním z nejdůležitějších domácích politických témat. Existuje ale několik kroků k jejímu zmírnění, na kterých lze pracovat již nyní.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 07. 2025

Swiss Life Hypoindex: Hypotéky v červenci nečekaně zdražily, jsou opět nad 5 %

První prázdninový týden přinesl všem zájemcům o hypotéku nečekané procitnutí. Po dvou měsících totiž index Swiss Life Hypoindex citelně vzrostl o desetinu procentního bodu a vrátil se tak nad pětiprocentní hranici. Nejvíce stouply sazby u pětileté fixace (LTV do 80 %), a to téměř o čtvrt procentního bodu. Naopak u jednoleté fixace v porovnání s červnem stagnovaly.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Swiss Life Select

09. 07. 2025