EUR 24.765

USD 23.115

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.765

USD 23.115

09. 07. 2008

0 komentářů

Počet pokusů o pojistný podvod dlouhodobě roste

 


 

 

Počet pokusů o pojistný podvod evidovaných ČSOB Pojišťovnou dlouhodobě roste. Za uplynulých šest let ČSOB Pojišťovna eviduje téměř 3,5 tisíce podvodných pojistných událostí. Jen za první pololetí letošního roku bylo odhaleno dalších 247 pokusů o pojistný podvod. „Celkově tak od ledna 2008 bylo uchráněno již 23 milionů korun, z čehož 96% bylo zadrženo ještě před výplatou,“ říká Sylva Svobodová, ředitelka odboru auditu ČSOB Pojišťovny.

V praxi jsou nejčastější pojistné podvody související s pojištěním majetku a motorových vozidel. „Pokud seřadíme pojistné podvody podle produktů, pak jsou nejčastější podvody spojené s pojištěním podnikatelských rizik. I zde ale většinou jde o podvody s vozidly. Pojištění automobilů tak je z hlediska pokusů o pojistné podvody bezpečně nejrizikovější,“ vysvětluje Sylva Svobodová. Velmi časté jsou také podvody v oblasti rodinných domů a domácností, nebo v oblasti životního pojištění.

V ČSOB Pojišťovně je od loňského roku zaveden nový informační systém. Ten pomáhá při detekci pojistných podvodů na základě předem nastavených parametrů. Představuje tak účinnou pomoc při odhalení potenciálních podvodných pojistných událostí. Tyto jsou následně předány k dalšímu vyšetřování. „Nejen díky nasazení tohoto softwaru bylo za první pololetí letošního roku, stejně jako v roce minulém, odhaleno 96% pojistných podvodů ještě před jejich výplatou,“ vysvětluje Zdeněk Horáček, vedoucí oddělení forenzního auditu ČSOB Pojišťovny.

Netradiční příklad pojistného podvodu:

REKLAMA

Vyšetřovatel oddělení forenzního auditu obdržel z informačního systému pro detekci pojistných podvodů a zároveň od likvidátora upozornění na pojistnou událost  s hodnocením vysokého rizika vzniku pojistného podvodu. Jedním z indikátorů byl vznik pojistné události 2 hodiny po sjednání pojištění.

Údajná pojistná událost nastala, když řidič vozidla Škoda 125L narazil do levé zadní části zastavujícího vozidla Mercedes Benz, které řídil cizí státní příslušník. Dopravní nehoda byla šetřena Policií ČR. Pojistné plnění by v případě výplaty činilo 498 893,- Kč.

Provedeným šetřením bylo zjištěno, že viník dopravní nehody je bezdomovec. I přes komplikace byl řidič vyšetřovatelem osobně zastižen a uvedl, že dopravní nehoda, na které měl mít účast, byla předem domluvena a následně zinscenována za účelem získání pojistného plnění pro cizího státního příslušníka. Tento pojištěnému zakoupil vozidlo Š 125 a druhého dne jej pojistil. Následně zinscenovali dopravní nehodu. Pojištěný za svoji účast při dopravní nehodě obdržel 3000,- Kč.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.