EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

14. 07. 2010

0 komentářů

Subjekty:
EKOSPOL

Podle ČSÚ ceny bytů v roce 2010 stagnují, někde dokonce i rostou

 


 

Podle Evžena Korce, generálního ředitele přední české developerské společnosti EKOSPOL a.s., se zastavení poklesu cen týká především novostaveb a souvisí se znovu rostoucí poptávkou po bydlení. „Lidé pochopili, že kdo mohl zlevnit, už tak dávno udělal. I my jsme zlevnili. Od začátku roku 2010 proto znovu registrujeme vzrůstající poptávku po bydlení. Jen za první pololetí letošního roku jsme prodali celkem 246 nových bytů, což je ještě lepší číslo než v době hospodářského boomu,“ pochvaluje si Evžen Korec.

Tlaky na růst cen: reálná hrozba zvýšení DPH a velmi slabá nová výstavba

Letošní silná poptávka, srovnatelná s časy ekonomické konjunktury, je podle Korce způsobena dvěma hlavními faktory. „Za prvé chtějí lidé výhodně nakoupit, a to mohou jen tehdy, pokud již ceny neklesají a zároveň ještě nezačaly znovu růst. Tedy právě v těchto měsících,“ vysvětluje. „Za druhé si většina klientů velmi dobře uvědomuje, že nová vláda spodní sazbu DPH skutečně výrazně zvýší, a to velmi pravděpodobně již od začátku příštího roku. Chtějí se tak vyhnout situaci, kdy si bez vlastního zavinění budou muset připlatit zbytečné statisíce navíc,“ pokračuje Korec.

REKLAMA

Rostoucí poptávce vychází EKOSPOL a.s. vstříc novými bytovými projekty, které dává do prodeje. Byty jsou menší s převahou dispozic 1+kk a 2+kk a jejich ceny začínají na 1,4 mil. Kč a 1,9 mil. Kč vč. DPH. Jen za první pololetí letošního roku zahájil EKOSPOL prodej 253 bytů ve 3 nových projektech. A všechny tři projekty vykazují více než 50 % předprodanost do dvou měsíců od zahájení prodeje.

Kromě hrozby vyšší DPH existuje ještě jeden faktor, který brzy potáhne ceny bytů nahoru – jejich nedostatek. Například podle statistiky ČSÚ o českém stavebnictví, vydané v minulém týdnu, došlo k meziročnímu poklesu nově zahajovaných bytů téměř o polovinu (přesně 49,2 %). „Je skutečně možné, že při současné nízké úrovni nové výstavby bude již koncem letošního roku především menších a cenově dostupných bytů v Praze nedostatek. Což může vést k pozvolnému růstu jejich ceny. To samozřejmě neplatí o velkých a předražených bytech, které vznikaly v době boomu a dodnes nemají majitele. Ty budou neprodejné i nadále,“ uzavírá Evžen Korec.


Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.