Pondělí 25. března. Svátek má Marián.

Podle statistik Allianz přinesla letošní letní turistická sezóna nárůst krádeží a také více incidentů našich turistů s domorodci

18.09.2012 02:09 Tisková zpráva: Allianz pojišťovna

Mezi nejčastější destinace, ze kterých v uplynulých měsících klienti hlásili zdravotní problémy, patřily tentokrát Řecko a Egypt – i když odtud jich letos bylo podstatně méně, než v předchozích letech, turisté se do těchto končin báli vyjíždět kvůli politickým a vojenským nepokojům. Vyráželi tedy častěji po vlastní ose do Evropy, proto stojí na dalších příčkách Chorvatsko, Bulharsko, Turecko a Itálie.

Letošní léto přineslo hned několik nových trendů. Za prvé to byl s výjimkou Egypta a částečně Řecka – tradiční výskyt zažívacích potíží – v ostatních destinacích vyrovnání poměru počtu onemocnění a úrazů. Druhým poznatkem byl rapidní nárůst ceny za ošetření našich pacientů. Například průměrné náklady na jedno, i banální ošetření, se v Řecku pohybovaly kolem 6 tisíc korun a v Turecku dokonce dospěly k hranici 10 tisíc korun. V Bulharsku pak byly srovnatelné zákroky až o tři čtvrtiny levnější!

Letos jsme v hojné míře zaregistrovali i další události, které byly dosud spíše výjimečné. Je to zřejmě tím, že turisté kvůli nebezpečí a možná i financím změnili své dosavadní cestovatelské návyky a více cestovali v autech, obytných vozech, nebo na lodích,“ komentuje aktuální zjištění Allianz Kateřina Krenarová z úseku likvidace škod z cestovního pojištění. Zdvojnásobil se počet krádeží, a to jak zavazadel – nejčastěji právě z obytných vozů, tak i krádeží a loupeží na ulici, v autobusech, na nádražích, či ze zapůjčených lodí.

Lidé by měli být obezřetní a zapomenout na ujištění domorodců, že „tady se nekrade“. Naopak, zloději například v Itálii vymýšlejí stále sofistikovanější metody, jak turistu okrást a pracují většinou ve dvou. Cestovatele  například upozorní na to, že má zašpiněný oděv a ve chvíli, kdy jeden oprašuje fiktivní špínu, druhý sahá do batohu a vytahuje peněženku. Jeden turista takhle přišel i o notebook,“ doplňuje Kateřina Krenarová.

Bohužel v letošním roce si turisté přivezli ze zahraničí i dost úrazů, často i ošklivých, například z dopravních nehod na vypůjčených skútrech, nebo děti z aquaparků. Kuriózní bylo hlášení hned dvou úrazů najednou – když maminka čtyřletého chlapce viděla, že si po pádu z prolézačky zlomil ruku, omdlela a při svém pádu si rozsekla hlavu. Do ordinace je odvezli společně.  Mezi letošní nejdražší škody, které přesáhly hranici 300 tisíc korun, patřily kromě úrazů po dopravních nehodách i celkem běžné zlomeniny – pažní kosti po pádu z motorky, nebo zlomenina lýtkové a holenní kosti, která se stala hráči amerického fotbalu.

Poslední letošní novinkou a ne právě příjemnou, byla bezdůvodná napadení našich turistů místními obyvateli. „To se přihodilo například mladému páru v Chorvatsku – při čekání na uvolnění pokoje v Chorvatsku se stal muž obětí řádění skupinky místních, kteří mu zlomili čelist. Podobné šarvátky často s nádechem alkoholu se objevovaly v hlášeních zejména z jižních zemí a často končily nejrůznějšími pády, tržnými ranami, ale i majetkovými škodami – zničením oděvu nebo zařízení v hotelích či penzionech,“ uzavírá K. Krenarová.   

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *