EUR 24.700

USD 22.902

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 22.902

19. 04. 2011

0 komentářů

Pojistné podvody nadále skokově rostou

 


 

Za pouhé tři měsíce letošního roku jsme totiž na vyšších číslech než za celý rok 2008, kdy se odhalené pojistné podvody pohybovaly na úrovni necelých 12 milionů korun. Lidé i nadále nejčastěji podvádí v oblasti pojištění motorových vozidel. Jak se ale shodují detektivové i likvidátoři pojišťovny Generali, pomalu k nám míří trend ze západní Evropy, podvody v pojištění odpovědnosti.

Celosvětové statistiky uvádějí, že zhruba 14% všech pojistných událostí může vykazovat příznaky pojistného podvodu. Údajně až 35% pojištěnců v oblasti pojištění motorových vozidel se pokusí svou pojišťovnu podvést. V západní Evropě pak patří mezi nejčastější podvody případy v pojištění odpovědnosti.

Z celkového počtu pojistných podvodů, které detektivové Generali odhalili za první kvartál letošního roku, spadá 46% případů do oblasti havarijního pojištění. Na dalších místech je s 27% povinné ručení a s 18% pojištění majetku. 8% odhalených pojistných podvodů si připsalo na vrub pojištění odpovědnosti. Zbývající 1% spadá do ostatních oblastí pojištění.

I nadále zůstávají nejfrekventovanější pojistné podvody u pojištění motorových vozidel, kdy se klienti snaží fingovat dopravní nehody nebo se pokoušejí předkládat nadhodnocené faktury za opravu vozidla, na jejichž základě žádají větší odškodnění.

Poměrově zaznamenaly nejvyšší nárůst podvody v pojištění odpovědnosti. Zatímco za celý rok 2010 šetřili detektivové Generali jediný případ, za první kvartál letošního roku to bylo již 8 případů. Obdobný trend vykazuje pojištění majetku. V loňském roce se jednalo o 22 případů, v letošním již o 17.

REKLAMA

Lidé, kteří se o pojistný podvod pokusí, si možná ani neuvědomují, že se jedná  o trestný čin s horní hranicí sazby nepodmíněného odnětí svobody až na 10 let. V případě jeho prokázání bývá zpravidla pozdě na snahu vrátit již vyplacené peníze nebo na „objasňovací“ dopis, že se vlastně nic nestalo a škoda nemusí být nahrazena.

Příklad pojistného podvodu z pojištění odpovědnosti:

Matka nahlásila škodu, kterou mělo způsobit její čtyřleté dítě. Během návštěvy nehtového studia měl její potomek v nestřežený okamžik poškodit nožem na bábovku koženou sedačku. Škoda byla vyčíslena na 60 tisíc korun. Po individuálním prošetření a posouzení míry zavinění se obdobné škody uplatňují z pojištění občanské odpovědnosti, pokud je sjednáno.  V tomto případě se ale jednalo o škodu, která byla totožná se škodou, která byla nahlášena majitelkou nehtového studia již před rokem u jiné pojišťovny. Matka se ji s ročním odstupem, pravděpodobně po dohodě s majitelkou nehtového studia, snažila uplatnit dvakrát.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.