EUR 25.340

USD 23.267

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.340

USD 23.267

04. 05. 2010

0 komentářů

Poptávka po službách krátkodobých pronájmů plně vybavených kanceláří od začátku roku 2010 v ČR prudce stoupá, 85% poptávky směřuje na Prahu

 


 

Neočekávaný výbuch islandské sopky způsobil výrazný nárůst o tuto službu v týdnu, kdy nefungovala mezinárodní letecká doprava.

Rok 2010 lze bezesporu nazvat rokem služby hodinových kanceláří. „Český realitní trh po dlouhou dobu nezaznamenal tak radikální nárůst zájmu o jeden typ služby jako nyní, kdy byla českým trhem objevena služba krátkodobých pronájmů plně vybavených kanceláří. Od počátku roku registrujeme nárůst o 160% oproti srovnatelnému období v loňském roce,“ hodnotí relativní novinku na trhu Jana Babůrková ze společnosti SMART Office, která nabízí svým klientům služby hodinových kanceláří pod názvem SMART Space – řešení pro chytré.

Ještě v průběhu 2009 tuto službu poskytovala v Praze jediná zahraniční nadnárodní společnost. V současné době se poskytováním služby krátkodobého pronájmu plně vybavené kanceláře, tzv. hodinové kanceláře, zabývá České republice stále více společností. V zahraničí je tato služba známa pod jménem serviced office / fully equipeed offices. Známost této službě je v zahraničí velmi vysoká, v průměru dosahuje přes 70 % povědomí u cílových skupin, tedy podnikatelů a firem. V České republice je tato služba relativně velmi nová a proto její povědomí dosahuje zatím, dle průzkumu SMART Office, pouze 20% povědomí mezi českými společnostmi a podnikateli. „Oslovili jsme přes 200 českých společností a pouze každá pátá oslovená firma dokázala přesně definovat tuto službu,“ hodnotí jeden z výsledků průzkumu Jana Babůrková.

Mezi klienty poptávající tuto službu dominantně (přes 70 %) převažují zahraniční klienti, kteří v ČR stráví v průměru pouze několik dní v měsíci nebo roce. Téměř 85 % poptávky po službě tzv. hodinových kanceláří směřuje do Prahy, o zbylých 15 % zahraničních klientů se dělí Brno a Ostrava. Průměrná doba pronájmu kanceláře je u těchto klientů 3 dny v měsíci. Kancelář si lze však pronajmout i na jednu hodinu, stejně tak i na celý týden či měsíc.

Druhou skupinu zájemců o tyto služby tvoří podnikatelé a české firmy, kteří si převážně v Praze pronajímají tyto služby v průměru na 8 až 10 dní v měsíci. Jedná se především o mimopražské firmy, které si pronájmem hodinové kanceláře a zasedací místnosti jednoduchým způsobem zřídí v Praze svoji pobočku, kde mohou plnohodnotně pracovat a setkávat se se svými klienty. „Při srovnání cen, které by tyto firmy zaplatily při standardním pronájmu kanceláří, uspoří tito klienti díky službě krátkodobého pronájmu kancelářských prostor až 25.000,- Kč měsíčně,“ argumentuje ve prospěch této služby Jana Babůrková.

Oproti cenám za krátkodobé pronájmy plně vybavených kanceláří je Praha, ve srovnání s cenami v západní Evropě o 30 % levnější než Vídeň a 25% levnější než Berlín.

Prozatím nejúspěšnějším měsícem v krátkodobých pronájmech plně vybavených kanceláří byl měsíc duben 2010. „Počty pronájmu kanceláří šly v dubnu 2010 radikálně vzhůru a to díky výbuchu islandské sopky, která výrazně ovlivnila pohyb manažerů po Evropě. Během několika málo dní, kdy bylo ochromeno pražské letiště, využilo služby krátkodobého pronájmu naší společnosti 34 zahraničních klientů,“ komentuje pozitivní vliv výbuchu islandské sopky na obsazenost plně vybavených kanceláří Jana Babůrková ze společnosti SMART Office.

Dle posledních studií renomovaných společností (např. Jones Lang LaSalle – Global Market Perspective) se postupné oživení ekonomiky přelévá již i do realitního trhu a lze očekávat zvýšené tempo přes-hraničních transakcí. Velcí investoři se chtějí soustředit na úzký výběr nemovitostí a lze očekávat, že ceny v oblasti realit půjdou opět vzhůru. „Na zahraniční investory a společnosti dopadla finanční krize více než na české podnikatele a tomu odpovídají i aktuální kroky jednotlivých nově příchozích zahraničních investorů, kteří, bez ohledu na oživení na trhu, dávají momentálně přednost využití krátkodobých pronájmu kancelářských prostor pro svá jednání před podpisem nájemní smlouvy na administrativní prostory. Dle našich zkušeností, se tyto zahraniční trendy projeví v českém hospodářství a fungování českých podnikatelů po 6 až 12 měsících od boomu v zahraničí. Proto očekáváme nárůst zájmu o služby tzv. hodinových kanceláří v druhé polovině roku 2010 řádově o desítky procent,“ shrnuje očekávání trhu Jana Babůrková ze společnosti SMART Office, která na českém trhu poskytuje krátkodobé pronájmy plně vybavených kancelářských prostor zahraniční i české klientele.

důvody pro využití služby krátkodobého pronájmu vybavené kanceláře

% odpovědí

šetří personální / finanční náklady a počáteční investice do zařízení kanceláře, včetně nájemného

85

využití služeb bez dlouhodobých smluvních závazků, platba jen za čas, který využiji

82

anonymizace a klid na jednání

77

profesionální zázemí a služby

68

možnost okamžitého využití a použití služeb a servisu

53

Tabulka s TOP 5 důvody, dle průzkumu SMART Office, které upřednostňují firmy při využití služeb krátkodobého pronájmu plně vybavených kanceláří v % odpovědí (zdroj studie SMART Office)

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.