Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Praha má své centrum pro seniory!

05.03.2015 04:03 Tisková zpráva:

Dům seniorů a komunitní centrum s názvem Rezidence a Centrum RoSa otevřely svoje brány novým obyvatelům i veřejnosti. Dva roky trvající přestavba chátrající ubytovny přinesla své ovoce – nedaleko metra Kobylisy vznikl unikátní dům, který nabízí bezpečné bydlení pro seniory i současné propojení pro všechny generace. První projekt tohoto typu v České republice podle francouzského vzoru postavila společnost Atkins a Langford Development s.r.o. 

„Já jsem městský člověk, patriotka, nechci někam do přírody. Tady ji mám také – v parku,“ říká paní Ludmila Sobotková, vitální 76letá bývalá lékařka o svém novém bydlení v RoSe a jedním dechem dodává: „Proč se mám stresovat v paneláku? Všechny choroby jsou ze stresu. Potřebuju vědět, že je tu lékař, i když ho teď nepotřebuji,“ upřesňuje Ludmila Sobotková.

„Pár let jsem už přemýšlel, jak bych se mohl osamostatnit od rodičů, s nimiž jsem od malička bydlel s výjimkou pobytu v internátě Jedličkova ústavu v době mých studií. V mých 25 letech jsem považoval osamocení za nezbytné. Protože se ale vzhledem ke svému postižení neobejdu bez asistence, potřeboval jsem si najít bydlení, kde by byla v potřebné míře k dispozici. Navíc Rosa už nyní nabízí některé zajímavé společenské a kulturní akce, zatím jsem navštívil jeden koncert a dnes jsem v hale v prvním patře objevil pianino! Poprvé jsem ťukal do kláves…“ svěřuje se s nadšením Štěpán Buralt, jeden z prvních obyvatel RoSy. 

 „Pravidelně chodím na aktiv klub pod vedením paní Mgr. Dvorské, nejenom že s námi trénuje paměť, ale vždy je to zajímavé tematicky – například jsme se zabývali výročím Poláčka. Teď jsem ještě začala s internetem a tak nevím kam dřív skočit, i když jak vidíte, už toho moc nenaskáču,“ usmívá se paní Emilie Hlavová.

Svěřují se noví obyvatelé Rezidence RoSa se svými prvními dojmy po tříměsíčním bydlení na adrese Střelničná 1680, Praha 8.

Domov v soukromí a pohodlí i komunitní centrum plné zábavy a vzdělání – to je RoSa

V domě pro seniory v Praze 8 vzniklo 108 bytů a 60 procent z nich už má svého nájemníka, nebo jsou rezervované. V domě, který dnes již nepřipomíná bývalou ubytovnu ve špatném stavu má každý obyvatel svoji vlastní nájemní jednotku 1+kk či 2+kk. Důraz je kladený na bezpečí a pohodlí nájemníků. Přímo v objektu funguje lékař a psychiatr, kdokoli z domácích i příchozích tam najde rehabilitační personál či obchod se smíšeným zbožím, kavárnu a knihovnu. 

„Od začátku nám šlo o to nestavět další dům, který uzavře seniory od okolního světa. RoSa doslova volá – přijďte k nám, těšíme se na návštěvy, využijte některé služby, zajděte si k lékaři, vyzkoušejte třeba kurz cvičení paměti, muzikoterapii, naučte se anglicky nebo se zastavte v aktiv klubu nebo na výstavu! A je to jedno, jestli je vám dvacet nebo sto. V Rose je možné všechno..,“ říká za tvůrce projektu Anna Ježková, ze společnosti Rezidence RoSa s.r.o

Komunitní centrum RoSa je otevřené každý den zájemcům o různé aktivity. Veřejnosti může navštívit knihovnu i přednáškový sál. Na všechny čekají vzdělávací programy, poradenství pro seniory i tvůrčí dílny. V úterý si například pod vedením Marty Dvorské může každý zdokonalit kreativní myšlení a tvůrčí psaní. Ve středu si sportovní nadšenci zacvičí se všemi generacemi, nebo se domluví na společnou zdravotní procházku. Čtvrtky věnuje Klub RoSa dílnám zaměřeným na různé povídání, výuku na počítači či vytváření drobných dárků. Výjimkou nebudou ani zajímavé koncerty. 26. března od 16 hodin vystoupí v RoSe klavíristka Jitka Čechová, která je členkou Smetanova tria. Aktuální program vždy najdou zájemci na recepci RoSy nebo webových stránkách www.centrumrosa.cz.

Bydlení lidí nad 65 let – nejpalčivější problém seniorů v Praze

Statistika uvádí, že dnes žije v Praze více než 200 tisíc obyvatel na 65 let a mnohdy bydlí v objektech s vyššími nájmy, které navíc nejsou přizpůsobené jejich zdravotnímu stavu. V Praze dnes žije 270 tisíc seniorů, kteří pobírají starobní důchod, stejně tak ve Středočeském kraji. Dohromady tedy více než půl milionu obyvatel. Prodlužující věk a statistiky ukazují, že v roce 2020 bude v Praze bydlet více než 22 procent lidí starších 65 let a v roce 2040 bude dokonce přes 30 procent populace v seniorském věku.  Nabídka malometrážních bytů, kde by mohli senioři pohodlně bydlet je v Praze i celé republice malá. „Je to pro seniory nejpalčivější problém současnosti a v souvislosti s vyšším počtem starších lidí bude narůstat. Jen v hlavním městě chybí takových bytů 12 tisíc. RoSa je jednou z cest rozšíření nabídky, jak toto řešit a my ji od začátku podporujeme,“ říká Zdeněk Pernes, předseda Rady seniorů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *