EUR 24.730

USD 22.807

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.730

USD 22.807

23. 07. 2009

0 komentářů

Přelom v investicích: poprvé větší zájem o nájmy než zóny

 


 

Rostoucí zájem o nájmy vidíme v našich statistikách dlouhodobě. Letos je to ale poprvé, kdy je vyžaduje nadpoloviční většina společností,“ zdůrazňuje Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest. „Dokládá to, že se u nás už perfektně vyvinul trh s podnikatelskými nemovitostmi, a zároveň to ukazuje, že investoři mají v Českou republiku stále větší důvěru, protože všeobecně platí, že čím mladší tržní ekonomika, tím víc společností chce budovy, ve kterých podnikají, raději přímo vlastnit."

V připravené nájemní budově můžete začít podnikat prakticky okamžitě a nemusíte se potýkat s velkou investicí do stavby nové nemovitosti,“ přidává další důvody rostoucí obliby nájmů Milan Kratina, vedoucí oddělení umístění projektů agentury CzechInvest.

Stavba zbrusu nového závodu v průmyslové zóně bude trvat i víc než rok, což je pro investory opravdu dlouhá doba. Proto je důležité, aby kvalitně připravená zóna, která opravdu chce přilákat nové společnosti, měla připravené územní rozhodnutí a hotové rozhodnutí EIA pro předpokládané investory,“ doporučuje Kratina.

Zájem o Plzeňsko, Brno a střední Čechy

Statistiky také ukázaly, že se investoři v důsledku globální recese začali vracet do tradičních oblastí jako je Plzeňsko, okolí Brna nebo střední Čechy. „Třeba poptávka po Plzni je oproti minulému roku dvojnásobná,“ upřesňuje Milan Kratina. „Za posledních několik měsíců v těchto regionech po letech stoupla nezaměstnanost, což sem opět láká nové společnosti. Právě našponovaný pracovní trh odsud investory poslední roky spíše odrazoval“ dodává Kratina.

Přirozeně sem chtějí investovat především ty společnosti, které hledají zkušené a spolehlivé zaměstnance. To znamená podniky, které nevyžadují spoustu jednoduché – a hůře placené – manuální práce, ale naopak hledají specialisty, kteří se poradí s těmi nejmodernějšími technologiemi,“ pokračuje Kratina.

REKLAMA

Cílem agentury CzechInvest je směřovat investory především do oblastí s vyšší nezaměstnaností, proto v našich pololetních statistikách nabídek podnikatelských nemovitostí stále dominují i Moravskoslezský nebo Ústecký kraj. Nicméně právě o oblasti jako Plzeňsko nebo okolí Brna začínají v posledních šesti měsících investoři sami projevovat stále větší zájem,“ vysvětluje nárůst poptávky Kratina.

Stoupá zájem o velké plochy v nájmu

Na rozdíl od roku 2007 letos opět stoupá v nájemních halách zájem i o velké plochy. Největší nárůst zažila poptávka po ploše od 5 000 do 10 000 metrů čtverečních. Narostl ovšem zájem i o plochy nad 10 000 metrů čtverečních. Nejvíc investorů však stále vyhledává nájem dvou až pěti tisíc čtverečních metrů. V průmyslových zónách se pak s největším propadem zájmu musely vyrovnat menší pozemky do pěti hektarů.

Devět procent brownfieldů

Ani ne jeden z deseti nových investorů hledá pro své podnikání v České republice opuštěný brownfield připravený k regeneraci. Podíl společností, které zanedbané areály vyhledávají, ale mírně stoupá – za poslední dva roky narostl o dva procentní body – stále však zůstává nízký. CzechInvest proto už na začátku minulého roku spustil na adrese www.brownfieldy.cz Národní databází brownfieldů. Ta je volně dostupná každému zájemci a obsahuje podrobné informace o 350 brownfieldech napříč celou Českou republikou.

Agentura CzechInvest připravila v prvním pololetí letošního roku nabídky nemovitostí přesně na míru požadavkům celkem 66 zájemců o podnikání v České republice. Databáze, ze které CzechInvest nemovitosti nabízí, v současné době zahrnuje přes pět stovek průmyslových zón, business parků, technologických a vědeckotechnických areálů nebo kancelářských prostor v celé České republice. I tato databáze je při splnění základních požadavků na kvalitu, kterou investoři vyžadují, otevřená všem, kteří chtějí své podnikatelské nemovitosti prostřednictvím agentury CzechInvest novým investorům nabídnout.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.