EUR 24.700

USD 23.056

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 23.056

Problémy s bydlením bude řešit výstavba sociálního nájemní bydlení

 


 

Problémy některých domácností a sociálně slabších občanů s pořízením odpovídajícího bydlení a následným placením nájemného bude řešit výstavba sociálních bytů. Dotační program na podporu výstavby sociálních nájemních bytů, který Ministerstvu pro místní rozvoj schválila v srpnu Vláda ČR, má za cíl pomoci s bydlením těm, kteří si nemohou dovolit platit tržní nájemné. Jde především o sociálně slabší domácnosti, lidi se sníženou soběstačností a seniory nad 75 let věku. Více Tisková zpráva o podpoře výstavby sociálního nájemního bydlení.

„Věřím, že díky tomuto dotačnímu programu se postaví několik tisíc bytů pro sociálně potřebné. V kombinaci se sociálním příspěvkem na bydlení se jedná o efektivní nástroje, které se ukázaly jako dostačující řešení otázky bydlení pro sociálně slabé ve většině zemí Evropské unie a věřím, že stejně účinné budou tato řešení i u nás“ uvedl ministr Rostislav Vondruška. 

Pro domácnosti s nižšími příjmy, které mají prokazatelné a opodstatněné potíže s úhradou nájemného, existuje také sociální podpora ve formě příspěvků a doplatků na bydlení z Ministerstva práce a sociálních věcí. Pokud náklady domácnosti spojené s bydlením překračují 30% a v Praze 35 % jejich příjmů, stát jim tento zvýšený náklad pomůže uhradit. Pomoc je však stanovena maximálně do výše normativních nákladů na bydlení, které odpovídají přiměřené velikosti bytu. Sociální síť státu tudíž nemůže dotovat nepřiměřeně velké bydlení.

Ministerstvo pro místní rozvoj také upozorňuje na skutečnost, že údaje Sdružení nájemníků ČR, které hovoří o 171 tisících domácnostech, jež mají problémy s placením nájemného, jsou pouhé odhady a nezakládají se na exaktních výpočtech. Podobné zveřejňování nepřesných odhadů může poté vést v konečném důsledku k neopodstatněným reakcím obyvatel. 

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.