Pondělí 17. prosince. Svátek má Daniel.

Průměrná mzda v developerské společnosti EKOSPOL vloni přesáhla 53 000 Kč

12.10.2010 10:10 Tisková zpráva: EKOSPOL

V „předkrizovém“ roce 2008 byl přitom průměrný plat v EKOSPOL a.s. téměř o 9 000 Kč nižší. Tehdy pobíralo celkem 57 zaměstnanců průměrnou mzdu 44 654 Kč měsíčně. Za „krizový“ rok tak platy vzrostly téměř o 19 %.

Česká rarita: zvyšování platů i „za krize“

Vysoké platy v porovnání s českým, popřípadě pražským trhem práce, nejsou ve společnosti EKOSPOL náhodné. Mzda ve firmě roste průměrným tempem přes 12 % ročně, a to nepřetržitě od roku 2006. Jde totiž o dlouhodobou strategii generálního ředitele a předsedy představenstva EKOSPOL a.s. Evžena Korce. „Mou vizí je vybudovat největší a nejlepší developerskou společnost. Klíčovým faktorem je výběr nejschopnějších spolupracovníků, které český trh práce nabízí,“ přibližuje Evžen Korec. „Nemám zábrany dát i velmi mladým lidem opravdu vysoký plat, pokud jsou pro firmu zásadním přínosem. Roční výdělky přes milion korun nejsou výjimkou,“ dodává Korec. Jako majitel a generální ředitel kapitálově silné společnosti, která výstavbu všech svých projektů financuje výhradně z vlastních zdrojů, si to může dovolit.

Tvrdá selekce a sázka na individualitu

Není divu, že o práci v EKOSPOL a.s. je obrovský zájem. Jen malé procento uchazečů však uspěje. EKOSPOL totiž sází na mládí a silné individuality. V rámci několikakolových výběrových řízení procházejí všichni uchazeči náročnou selekcí. Pokud uspějí v baterii analytických testů a při pohovoru s budoucím nadřízeným, musí ještě absolvovat pohovor přímo s generálním ředitelem a majitelem společnosti. Ten si nechává rozhodující slovo u všech pracovníků.

„Dlouhodobé statistiky říkají, že přijmeme pouze jednoho z 330 uchazečů,“ vypočítává Korec a pokračuje: „Samotné přijetí je však pro nového pracovníka teprve začátkem. Ve zkušební době nás opouští přibližně 2 ze 3 přijatých. Prodloužení původní pracovní smlouvy se pak po osmi měsících dočká pouze jeden ze sedmi přijatých.“ Teprve pak se zaměstnanec stává skutečně plnohodnotnou součástí firmy.

Práce pro EKOSPOL je totiž velmi náročná a ne každý ji zvládne. Zejména klíčoví zaměstnanci se musí sami maximálně zajímat o svůj obor a doplňovat si vzdělání tak, aby bylo neustále na špičkové úrovni. Firma jde totiž cestou minimálního outsourcingu a maximální samostatnosti. „V maximu věcí se snažíme být nezávislí a dělat si vše sami – nevyužíváme služeb poradenských ani auditorských společností, realitních kanceláří ani reklamních či mediálních agentur,“ říká hrdě Evžen Korec.

Trendům současného HR navzdory

EKOSPOL nabízí vedle slušných platů i řadu dalších výhod a pracovních podmínek, které se zejména v posledních letech z České republiky vytrácejí. Ve firmě třeba neexistuje žádný kodex oblékání. Nařizovat svým zaměstnancům, co si mají oblékat či dokonce jak často mají chodit ke kadeřníkovi, považuje Evžen Korec za absurdní. Stejně tak neexistují ve firmě kanceláře typu open-space. Zaměstnanci mají vlastní kanceláře po 2-4 lidech, řada z nich má svou samostatnou kancelář. „Každý pracovník v mé firmě je výraznou individualitou. Pokud je vaše firma postavena na myšlenkovém přínosu každého zaměstnance, nemůžete je zavírat do skleníku po desítkách. Kanceláře typu open-space jsou vhodným pracovním prostředím pro lidi, kteří vykonávají myšlenkově nenáročnou rutinní práci. A taková v Ekospolu neexistuje,“ tvrdí Evžen Korec.

V EKOSPOL a.s. se také nesetkáte s žádnými teambuildingovými aktivitami. Shora nařízené povinné družení zaměstnanců Evžen Korec nepodporuje. „Silné individuality se často vyznačují tím, že se nerady zapojují do povinných kolektivních aktivit. Proto nechávám úroveň osobního kontaktu s kolegy plně na uvážení každého zaměstnance,“ říká Evžen Korec. V jeho firmě totiž neexistuje nic jako „týmová zodpovědnost“. Každý zaměstnanec je zodpovědný za konkrétní výsledky své práce a je plně na něm, zdali je dokáže naplnit. „Pokud ano, je zásadním přínosem pro firmu a pozná to na svém platu. Pokud ne, musíme se s ním rozloučit. Léta praxe mne naučila, že osobní zodpovědnost je motorem úspěchu. Týmová zodpovědnost se naopak rovná nulové zodpovědnosti,“ uzavírá Korec.