Pondělí 23. října. Svátek má Teodor.

První žádosti o dotace na výstavbu 124 sociálních bytů

20.10.2009 09:10 Tisková zpráva: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Žádosti o dotace z programu podpory výstavby sociálních bytů jsou přijímány od 15. října 2009. Přijetí žádostí na podporu výstavby 124 bytů v průběhu čtyř dnů lze považovat za úspěšný start tohoto programu.
 

„Počet prvních žádostí, díky kterým má vzniknout více než sto bytů pro sociálně slabé, jasně ukazuje na to, že poptávka po sociálním bydlení je u nás velmi značná. Právě tento nástroj pomůže současné složité bytové situaci u nás,“ uvedl ministr Vondruška.

Mezi prvními žadateli o dotaci jsou zastoupeny obce, bytová družstva a soukromí investoři.

Bytové sdružení Teplice, s.r.o.              11 bytů                        stavební úpravy bytů nezpůsobilých k bydlení

Bytové sdružení Teplice, s.r.o.              10 bytů                        stavební úpravy bytů nezpůsobilých k bydlení

Město Sušice                                       9 bytů                          nástavba, vestavba

Město Ústí nad Orlicí                            33 bytů                        stavební úpravy prostorů nesloužících k bydlení

Soukromý investor – fyzická osoba      60 bytů                        novostavba

Soukromý investor – fyzická osoba      1 byt                            novostavba

„Cílem dotace je podporovat výstavbu finančně dostupných nájemních bytů, které jsou určeny opakovaným příjemcům sociálních dávek v hmotné nouzi, osobám se sníženou soběstačností                      a seniorům,“ připomněl Rostislav Vondruška.

Dotace jsou určeny právnickým a fyzickým osobám k uhrazení části nákladů na výstavbu podporovaných sociálních nájemních bytů a to jak na zcela novou výstavbu, tak na vznik sociálních bytů pomocí rekonstrukce, nástavby nebo přístavby vhodné nemovitosti.

Byty musejí sloužit nejméně 10 let jako sociální nájemní bydlení v období 15 let od dokončení stavby. Celková výše dotace, která se vypočte jako součet dotací na jednotlivé sociální byty, nesmí přesáhnout 30 % celkových investičních nákladů na výstavbu sociálních nájemních bytů.

Dotace je individuální na každý byt. Investor tak může z plánovaného bytového komplexu vyčlenit na sociální nájemní byty jen určitý počet bytů a na ty jednotlivě žádat dotace.