Pátek 18. ledna. Svátek má Doubravka.

Raiffeisenbank jako první vydává hzl na zahraničních trzích

05.12.2012 11:12 Tisková zpráva: Raiffeisenbank

Raiffeisenbank jako první česká banka dokončila emisi hypotečních zástavních listů na zahraničních trzích. „Využili jsme jako první srpnové novelizace Zákona o dluhopisech, která umožňuje českým bankám nově emitovat tyto dluhopisy i na zahraničních trzích. Hlavní výhodou oproti emisím v České republice je fakt, že eurové emise lze použít i jako zástavu při krátkodobých měnových operacích s Evropskou centrální bankou,“ uvedl výkonný ředitel Raiffeisenbank pro oblast Treasury Jan Pudil.

Raiffeisenbank tak připravila dluhopisový program v celkovém možném objemu až pět miliard eur. Právě vydaná první emise v rámci toho programu  dosahuje objemu 500 milionů eur a bude kótována na lucemburské burze a podle anglického práva. Splatnost emise je 5 let a je úročena pohyblivou úrokovou sazbou nastavenou na šestiměsíční sazbu EURIBOR.

Po vypuknutí finanční krize se se hypoteční dluhopisy staly na světových kapitálových trzích jedním z nejvýznamnějších zdrojů bankovního financování. Díky dvojímu jištění, které tyto dluhopisy nabízejí, jsou tyto cenné papíry vyhledávány širokou skupinou institucionálních a retailových investorů,“ uvedl Jan Pudil. Peníze získané z HZL používají banky především na podporu svých hypotečních produktů.

Hypoteční zástavní listy patří mezi nejméně rizikové cenné papíry, kryty jsou pohledávkami z hypotečních úvěrů. Tento typ cenných papírů nabízí zajímavou alternativu investorům, kteří nechtějí riskovat, zároveň však hledají vyšší zhodnocení než jaké dosáhnou na spořicích účtech či termínovaných vkladech. Raiffeisenbank připravila  mezinárodní dluhopisový ve spolupráci s advokátní kanceláří White & Case. Jako dealeři programu byli vybráni Raiffeisen Bank International, Barclays Bank a BNP Paribas, které zastupovala právní kancelář Allen and Overy. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.