EUR 25.335

USD 23.337

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.335

USD 23.337

26. 02. 2009

0 komentářů

Raiffeisenbank loni zvýšila zisk o 40 procent na rekordních 1,4 miliardy Kč

 


 

 

Raiffeisenbank v loňském roce hospodařila s čistým ziskem ve výši 1,4 miliardy korun. Oproti více než jedné miliardě z roku 2007 to představuje nárůst o 39 procent. „Loňský rok byl pro banku nejnáročnější a zároveň nejúspěšnější v historii. V prvním pololetí jsme dokončili integraci s eBankou, ve druhém pololetí se na českém trhu začaly projevovat problémy světové ekonomiky a související celosvětová krize likvidity,“ komentoval výsledky generální ředitel Raiffeisenbank Lubor Žalman.

Kapitálová přiměřenost banky ke konci roku vzrostla na 10,98 procenta z 8,7 procenta na konci roku 2007. „Silná kapitálová přiměřenost nám dává dostatečnou stabilitu a sílu i v podmínkách zhoršeného tržního prostředí. K dalšímu nárůstu zhruba o 0,8 procentního bodu dojde na konci března po připsání nerozděleného loňského zisku,“ dodal Žalman s tím, že dostatečný kapitál umožní bance pokračovat v růstu i ve složitějším ekonomickém prostředí letošního roku.

Celková aktiva banky vzrostla o 27 procent na 182 miliard korun. Banka loni pokračovala ve svém růstu ve všech klíčových segmentech a odvětvích. Poskytnuté úvěry meziročně vzrostly o 28 procent na 139 miliard korun. „K nárůstu úvěrování přitom došlo jak u fyzických osob, tak i u středních podniků a velkých firemních klientů. Rozhodně tedy neplatí, že bychom přestali úvěrovat. Jsme však více obezřetní při vyhodnocování úvěrových rizik, musíme se chovat zodpovědně jak ke svým akcionářům, tak i k našim dobrým klientům,“ vysvětlil Lubor Žalman.

Mezi soukromými osobami banka zaznamenala především nárůst zájmu o spotřebitelské financování, když poskytla přes 33 tisíc půjček v objemu 3,6 miliardy korun. Meziročně to představovalo nárůst
o 47 procent. Průměrná výše úvěru přitom i díky předschváleným nabídkám vzrostla zhruba o 20 tisíc Kč na 110 tisíc korun. Přes výrazné zpomalení českého hypotečního trhu Raiffeisenbank poskytla hypotéky za 21,3 miliardy korun, čímž vyrovnala rekordní rok 2007 a dále posílila svůj tržní podíl.

REKLAMA

K silnému růstu došlo i v oblasti vkladů. Celkové vklady vzrostly o 20 procent na 112 miliard korun. „K nejsilnějšímu růstu přitom došlo v posledních dvou měsících loňského roku, kdy jsme získali celou řadu nových klientů, jak z řad fyzických osob, tak i podnikatelů a velkých firem. Tito klienti nám projevili důvěru v době nejsilnějšího dopadu světové krize na český bankovní sektor,“ vysvětlil Lubor Žalman.

Největší úspěch má mezi klienty účet eKonto, který už využívá více než 100 tisíc klientů, který v sobě kombinuje nízkou cenu a vysokou kvalitu s ojedinělými službami. eKonto má v sobě navíc
i charitativní rozměr. „Otevíráme zhruba dvakrát více účtů než v minulosti, od loňského podzimu je eKonto navíc úspěšné i mezi podnikateli,“ prohlásil Lubor Žalman. Kromě účtu eKonto došlo rovněž k nárůstu o garantované investice, jako jsou např. prémiové vklady či dluhopisy.

Úrokové příjmy banky meziročně vzrostly o 29 procent, zatímco příjmy z poplatků prakticky nerostly a meziročně se zvýšily jen o čtyři procenta. “I v loňském roce jsme pokračovali ve snižování poplatků. U eKonta jsme se stali první bankou, která za vedení účtu platí klientům, kromě toho jsme mj. zrušili poplatek za změnu trvalých příkazů, u hypoték pak neúčtujeme poplatek za poskytnutí úvěru,“ vysvětlil Lubor Žalman.

První pololetí loňského roku bylo ve znamení integrace s eBankou, která byla úspěšně završena na počátku července. Ve druhém pololetí se v českém bankovnictví začala projevovat krize odstartovaná problémy amerických bank. I přes takto obtížné prostředí Raiffeisenbank dokázala pokračovat ve svém rychlém růstu, který byl jedním z hlavních faktorů pro udělení prestižní ceny MasterCard Banka roku 2008.

Přes současné ochlazení domácí ekonomiky chce Raiffeisenbank i nadále pokračovat ve svém růstu
a bude postupně rozšiřovat svou pobočkovou síť. „Podobně jako v minulých letech, i letos otevřeme do deseti nových poboček, především v Praze a dalších velkých městech nad 50 tisíc obyvatel,“ uzavřel Lubor Žalman.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.