EUR 24.725

USD 22.775

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.725

USD 22.775

23. 03. 2010

0 komentářů

Subjekty:
Raiffeisenbank

Raiffeisenbank loni zvýšila zisk o 42% na 1,99 miliardy

 


 

Rok 2009 byl nejen nejúspěšnější, ale i nejnáročnější v historii Raiffeisenbank v České republice. I v době krize se nám podařilo pokračovat v našem růstu, prudce jsme zvýšili zisk a nadále máme nejspokojenější klienty na trhu. Rád bych klientům poděkoval za projevenou důvěru, stejně tak děkuji i všem zaměstnancům za perfektní práci v loňském roce,“ komentoval výsledky generální ředitel a předseda představenstva Raiffeisenbank Lubor Žalman

Hlavním úspěchem pro nás bylo, že se nám podařilo udržet vysokou důvěru klientů, která se odrazila v dalším růstu vkladů. Zároveň došlo k mírnému nárůstu úvěrového portfolia. Hlavním zdrojem příjmů jsou úrokové výnosy, které odrážejí rekordní prodeje z předchozích let,“ vysvětlil Lubor Žalman. „K našemu loňskému nárůstu zisku přispělo v loňském roce i efektivní řízení rizik, důsledné vymáhání a kontrola nákladů. To vše přispělo k rekordnímu téměř dvoumiliardovému zisku, k posílení banky a ke zlepšení ukazatelů výkonnosti, jako je např. návratnost kapitálu,“ uvedl Lubor Žalman.

Rok 2010 bude pro české banky zřejmě ještě obtížnější. Očekáváme postupný růst nezaměstnanosti a s tím související nárůst nesplácených úvěrů u domácností. Zároveň by ale mohlo dojít k prvním známkám oživení ve firemním sektoru, což pro nás znamená jediné: chceme více než v loňském roce úvěrovat dobré a životaschopné projekty,“ dodal k výhledům na rok 2010.

BLIŽŠÍ INFORMACE K HOSPODÁŘSKÝM VÝSLEDKŮM ZA ROK 2009

ČISTÝ ZISK Čistý zisk banky meziročně vzrostl o 42 procent na 1,99 miliardy korun.

VKLADY A ÚVĚRY Celková aktiva vzrostla meziročně o 6 procent na 193,5 miliardy korun. K růstu došlo především díky klientským vkladům, které narostly o 16 procent na 130,1 miliardy korun. Jen v posledním čtvrtletí pak vklady vzrostly o dvanáct miliard korun.

REKLAMA

Mírně vzrostlo i úvěrové portfolio banky, celkové úvěry ke konci roku dosáhly 142,8 miliardy, což je meziročně o tři procenta více. V samotném čtvrtém čtvrtletí se úvěrové portfolio banky zvýšilo o dvě miliardy.

NÁKLADY Snižování provozních nákladů bylo pro banku jednou z hlavních priorit roku 2009. Provozní náklady  tak přes pokračující růst banky meziročně klesly o 4,5 procenta na 4,28 miliardy korun. Úspor banka dosáhla v ostatních správních nákladech (pokles o 15,4%), a to především v nákladech na informační technologie či na outsourcing, nikoli v nákladech na zaměstnance (meziroční nárůst o 3,3%).

KAPITÁL Vlastní jmění banky meziročně vzrostlo o 14% na 13,2 miliardy korun. Kapitálová přiměřenost banky zůstala stabilně vysoká na úrovni 11%. Došlo k  výraznému zlepšení poměrových ukazatelů, poměr nákladů a výnosů se zlepšil na 52,5% a návratnost kapitálu před daní (ROE) dosáhla 25,3%. Cílem banky je výkonnostní ukazatele i v roce 2010 dále zlepšovat.

 ŘÍZENÍ RIZIK   Do konce roku banka vykázala ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek ve výši 1,87 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 38 %. Nárůst nákladů na rizika souvisí se zhoršením ekonomické situace a s nárůstem objemu nesplácených úvěrů. V roce 2009 Raiffeisenbank výrazně posílila a zlepšila proces vymáhání. V této oblasti dochází k zefektivnění procesů, k využívání nových nástrojů, např. elektronických aukcí a k personálnímu posílení vymáhacích týmů.

REKLAMA

STRUKTURA VÝNOSŮ Nárůst nákladů na rizika je kompenzován růstem úrokových výnosů, a to meziročně o 21% na 6,3 miliardy korun. To je dáno především rostoucím počtem klientů
a souvisejícím nárůstem depozit a úvěrů. Naopak příjmy z poplatků meziročně vzrostly pouze o 2% a na 1,62 miliardy korun.

HLAVNÍ NEFINANČNÍ UDÁLOSTI ZA ROK 2009

· Důraz na kvalitu obsluhy: v rámci projektu Customer Service Excellence se banka zaměřila na zvýšení spokojenosti obsluhovaných klientů, právě to je jedna z hlavních cest, kterou se chce banka odlišit od konkurence. Zároveň došlo k dalšímu rozšiřování pobočkové sítě, především v Praze a velkých městech. Ke konci roku banka měla 104 poboček.

· Spokojenost klientů je stále nejvyšší v České republice. Podle celoevropsky uznávaného průzkumu TRIM indexu hodnotícího spokojenost a retenci klientů spokojenost klientů RB v době krize vzrostla a je nejvyšší v ČR (zdroj: TNS Aisa, červenec 2009).

· V prestižní soutěži Banka roku Raiffeisenbank letos opět získala titul pro „Nejdynamičtější banku roku“. Účet eKonto obhájil titul „Účet roku“, v hlavní kategorii „Banka roku“ Raiffeisenbank po loňském vítězství letos získala 3. místo. Banka se rovněž stala Nejlepší bankou v ČR podle uznávaného mezinárodního časopisu Global Finance.

REKLAMA

· Pokračující zavádění nových produktů a služeb. Banka se v loňském roce zaměřila především na depozita: eKonto Garant kombinuje výhody spořicího účtu a termínovaného vkladu, vydávala nové emise prémiových dluhopisů a HZL. Podnikatelům nabídla např. nový typ podnikatelského účtu eKonto Mikro Prémium, kde podnikatelé kromě vedení účtu a dalších služeb mohou získat zdarma i transakce. V úvěrové oblasti Raiffeisenbank spustila např. věrnostní program ke kreditním kartám či umožnila půjčky přes internet.

· Pokračující snižování či rušení některých poplatků. Banka loni zrušila např. poplatek  za nadměrný vklad hotovosti či poplatek za blokaci karty. Rovněž navýšila bonus placený klientům eKonta na 20 Kč měsíčně.

Charitativní rozměr eKonta nese první výsledky. Majitelé eKonta se mohou vzdát zasílané 20 Kč ve prospěch jednoho ze čtyř charitativních subjektů (Pomozte dětem!, Konto bariéry, Český červený kříž a H.Stepic CEE Charity). Doposud takto na účty charity bylo připsáno více než 600.000 korun.

Zaměstnanci: nastartování konceptu firemního dobrovolnictví, zřízení firemní školky – zaměstnanci odpracovali v druhé polovině roku 2009 přes 700 dobrovolnických hodin.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.