EUR 25.255

USD 23.195

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.255

USD 23.195

01. 04. 2009

0 komentářů

Realitní skupina STING: Až polovina žadatelů o hypotéky banky se setká s odmítnutím

 


 

„Polovina mých klientů u bank neprojde hned napoprvé a ta druhá hypoteční úvěr nezíská vůbec“, říká nejúspěšnější hypoteční makléř MaxFinance roku 2008, Roland Kotajný z Třince.


Nejčastějšími důvody odmítnutí žadatelů o hypotéky jsou nedostatečná bonita klienta (= schopnost splácet), zápis v registru dlužníků, nemožnost doložení vlastních příjmů a neschopnost částečně se podílet na financování.

Situace je taková, že banky omezily počty udělovaných hypoték. Dnes už pouze jediný finanční ústav  poskytuje skutečně 100% hypotéku. Další banka ji má sice v nabídce taky, ale podmínky pro její udělení splňuje málokdo,“ uvádí Roland Kotajný, hypoteční makléř společnosti MaxFinance.

Banky navíc letos v březnu zrušily další dnes pro ně rizikový produkt, kterým byla hypotéka bez dokladování příjmů. V minulém roce si prostřednictvím tohoto oblíbeného úvěrového produktu mohli klienti půjčit až 50% z potřebné sumy na koupi nemovitosti.

Když už se klientovi podaří najít banku, která mu půjčí, v drtivé většině případů to není celá potřebná částka, a proto musí hledat další zdroje pro dofinancování koupě nemovitosti.

REKLAMA

„Od ledna se nám o čtvrtinu zvýšil  počet obchodních případů, kdy si nevystačíme pouze s jedním získaným úvěrem, ale musíme finanční produkty kombinovat. Nejčastěji to je kombinace hypotéky a stavebního spoření, v některých případech využíváme také spotřebitelský úvěr“, hovoří ředitel společnosti MaxFinance Zbyněk Chobot.

Klienti, kteří se nenechají odmítnutím, nižším přiznaným úvěrem ani vysokou úrokovou sazbou odradit, pak zkoušejí koupi nemovitosti dofinancovat například prostřednictvím stavebního spoření nebo spotřebitelským úvěrem.

„Čtyři z pěti mých klientů mají problémy s financováním svého bydlení prostřednictvím hypotéky. Pokud je oním důvodem bankou odhadnutý nedostatečný příjem klienta, většinou se pak nedaří docílit požadované částky ani úvěrem ze stavebního spoření. V tom případě si klienti často půjčují peníze od rodiny, nejčastěji od rodičů, kteří mu umožní čerpat úvěr ze svého stavebního spoření,“ vysvětluje Andrea Poulová – hypoteční poradce MaxFinance ve Frýdku-Místku.

Zpřísnění podmínek pro udělování hypotečních úvěrů, stejně tak jako vysoká úroková sazba představují dva hlavní faktory, které se podepsaly na meziročním čtvrtinovém poklesu obchodování s nemovitostmi.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.