Středa 18. října. Svátek má Lukáš.

Reality zůstávají pro investory atraktivní

12.05.2009 06:05 Tisková zpráva:

 

Podle nejnovějšího průzkumu  uskutečněného Knight Frank/Citi Private Bank přes propad ceny luxusních nemovitostí neklesá o investice do  nemovitostí mezi nejbohatšími lidmi světa zájem.

Podle výzkumu vzrostla loni cena u necelých 50 % nemovitostí, v posledním čtvrtletí 2008 ale cena klesla u 75 %. Přestože ale cena nemovitostí aktuálně spíše klesá, podle průzkumu 55 % velmi zámožných lidí má během příštích dvou let v plánu navýšit své vlastnictví nemovitostí určených k bydlení.

„Přestože i nejbohatší lidé světa omezují své výdaje, nemovitosti pro ně zůstávají atraktivní – v dnešní turbulentní době hledají investice, které jsou hmatatelné a transparentní,“ komentoval výsledky výzkumu Liam Bailey ze společnosti Knight Frank.

Tento trend potvrzuje i zpráva organizace Urban Land Institute (ULI), podle které jsou investice do realit zejména v roce 2009 mnohem zajímavější, než obchody s cennými papíry. Reality zůstávají v myslích investorů bezpečným úkrytem před špatnými časy.

Situace na trhu s realitami se navíc začíná pomalu obracet a například britská Národní stavební společnost oznámila, že ceny nemovitostí stouply v březnu o 0,9 %, což je první nárůst za 16 měsíců. Dvě britské největší banky navíc uvolnily úvěrová kritéria a hypotéky se staly opět dostupnější. Dalším ukazatelem může být aktuálně nejvyšší meziměsíční nárůst důvěry v trh s rodinnými domy v USA od května 2003.

V České republice zatím ceny nemovitostí ještě mírně klesají, podle odhadů společností Deloitte a Hyposervis klesnou ceny nových bytů letos o pět až 15 procent. „U komerčních nemovitostí se pokles ceny již téměř zastavil, a proto jsou komerční nemovitosti v České republice v současné době naopak investičně velice zajímavé,“ říká Michal Kadrnožka ze společnosti CS Property Services. Že se k nemovitostem, zejména komerčním, začínají čeští investoři přiklánět, podobně jako v zahraničí, potvrzuje i Josef Hlavička z advokátní kanceláře Havel&Holasek. „Roste zájem o audit komerčních nemovitostních projektů. Investoři začínají přistupovat k nemovitostem strategičtěji, než dříve, jejich zájem o tuto oblast investic ale podle našich zkušeností znovu roste,“ uvedl Hlavička.