EUR 25.275

USD 23.761

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.275

USD 23.761

07. 07. 2009

0 komentářů

Roste zájem o spolubydlení, výměny bytů a pronájmy

 


 

Obliba pronájmů letos stoupá po celém Česku. V Praze od ledna poptávka vzrostla přibližně o 5 procent, v Ostravě je růst zájmu dvojnásobný a analytici realitního tržiště bezrealitky.cz počítají do konce roku s dalším až dvacetiprocentním nárůstem. Reakcí serveru bezrealitky.cz na zvýšenou poptávku je zavedení nové sekce Poptávka pronájmu. „Nové bezrealitky.cz jsme stavěli na zkušenostech našich uživatelů, proto věříme, že změny ocení,“ říká Jakub Havrlant, ředitel realitního tržiště bezrealitky.cz. Měsíčně server bezrealitky.cz navštíví 190 tisíc uživatelů a zrealizuje se zde přes 350 prodejů a pronájmů nemovitostí, čímž uživatelé ušetří přes 12 milionů korun měsíčně.Zájem o spolubydlení meziročně vzrostl o pětinu

Mezi studenty, mladými lidmi a cizinci bez trvalého pobytu je zase velký zájem o sdílení bytů s několika dalšími nájemníky – takzvané spolubydlení. „Počet inzerátů nabízejících spolubydlení trvale roste. Zájemci je dříve vkládali do sekce pronájmů. Vycházíme poptávce vstříc a zavádíme přímo kategorii Spolubydlení, ve které mohou uživatelé vkládat nabídku i poptávku,“ říká Havrlant.

V kurzu je spolubydlení hlavně ve větších městech, kde sídlí vysoké školy a je dostupná práce. Například v Praze ceny za pokoj začínají na 2500 korunách měsíčně na osobu, obvykle se však pohybují mezi 5000 a 6000 korunami, v Brně jsou sazby zhruba poloviční. „V Praze registrujeme největší zájem zejména o lokality v okolí stanice metra Chodov a vůbec po celém Jižním Městě. Při spolubydlení lidé nemají tak vysoké nároky na kvalitu bytu, proto mohou být velmi atraktivní formou pronájmu pro majitele zejména starších a panelových bytů,“ dodává Havrlant.

Mladé rodiny a důchodci mají zájem o výměny bytů

REKLAMA

Pomalá deregulace, nerovnoměrnost cen v regulovaných a deregulovaných bytech spolu s dopady finanční krize a horší dostupností úvěrů oživily také zájem o výměnu bytů. Mladé rodiny shánějí větší bydlení, senioři se velkých bytů kvůli vysokým nákladům naopak rádi zbavují a případný doplatek je pro ně vítaným přilepšením k důchodu. Vstříc jim na bezrealitky.cz vychází nová sekce Výměna, ve které lze nemovitosti hledat i nabízet.

„Jako reakci na sílící zájem subjektů z komerční sféry jsme nově přidali také sekci pro majitele nebytových a kancelářských prostor,“ doplňuje Jakub Havrlant. V plánu je také spuštění sekce Aukce – tento způsob prodeje nebo nákupu nemovitosti je hlavně mezi mladými lidmi stále populárnější.

Cenová mapa pomáhá najít výhodné lokality

Dobrá investice do nemovitosti není jen otázkou štěstí. „Je zde řada lokalit, které mají výbornou infrastrukturu, občanské vybavení a rekreační potenciál, a přesto je tam bydlení relativně levné. Naopak mnohé lokality jsou zbytečně přeceňovány a ceny neodpovídají komfortu bydlení,“ říká Jakub Havrlant. 

Server bezrealitky.cz proto již před časem představil unikátní cenovou mapu na http://cenovemapy.bezrealitky.cz. Mapa pomáhá uživatelům orientovat se v cenách při pronájmu, prodeji nebo koupi nemovitosti v dané lokalitě – ulici, čtvrti nebo městě. Nově se uživatelům cenová mapa zobrazuje přímo při zobrazení výsledků hledání. Barevná škála monitoruje cenu za metr čtvereční i objem obchodů na vybrané adrese.

„Lze tak snadno najít lokality s dobrým investičním potenciálem, zejména v okolí velkých měst. Tyto lokality jsou dobře dostupné například vlakem, v okolí je dostatek zeleně a přitom ceny nejsou zdaleka tak vysoké jako ve městech,“ vysvětlil Jakub Havrlant. Nejnovější inzertní nabídky se nyní zobrazují přímo na homepage.

Televizní kanál Bezrealitky.cz TV lidem pomáhá se zorientováním

S výběrem nemovitosti nově pomáhá zájemcům i naprostá novinka na českém realitním trhu: Bezrealitky.cz TV, první on-line televize z oblasti bydlení a realitního trhu. „Myšlenkou je poskytnout uživatelům multimediální nástroj, který napomůže lepší orientaci na realitním trhu a představí nové trendy v bydlení u nás i v zahraničí,“ vysvětluje šéf bezrealitky.cz Jakub Havrlant. Na stránkách souvisejícího blogu uživatelé najdou informace z aktuálního dění na realitním trhu a také se mohou zapojit do diskusí. „Nově také připravujeme  interaktivní prvek blogu v podobě chatu na témata, která naše čtenáře a uživatele mohou nejvíce zajímat,“ uzavírá Havrlant.

Staňte se svým vlastním realitním makléřem

V červenci bezrealitky.cz rovněž nabídne inzerujícím majitelům nemovitostí několik osvědčených nástrojů, které pomohou nemovitost rychleji prodat nebo pronajmout: „Nabídneme jim například cedule před dům nebo plachty na okno inzerující prodej nemovitosti. Hlavní výhodou je, že kupující velmi často hledají bydlení podle lokality a pro majitele nemovitosti je proto velmi důležité, aby tam informaci o prodeji či pronájmu viděli,“ řekl Havrlant. Lidé tak budou mít možnost zaujmout kupce osvědčeným způsobem, který byl doposud nabízen pouze klasickými realitními kancelářemi.

Nově bezrealitky.cz míří do regionů – doplňkové služby v oblasti hypoték a právní asistence budou díky tomu ve spolupráci s regionálními partnery dostupné po celé České republice.

Do projektu bezrealitky.cz vstoupil nový investor

Server bezrealitky.cz je v provozu od roku 2007 – nápad obchodovat s nemovitostmi na úrovni majitelů nemovitostí, tedy s vyloučením realitních kanceláří, makléřů a jiných zprostředkovatelů, vyhrál soutěž podnikatelských nápadů Startup roku 2007. Zakladatel projektu Jakub Havrlant získal na rozjezd podnikání  milion korun. V současnosti patří bezrealitky.cz k předním internetovým portálům s nemovitostmi, navíc jej zaštítil vstup strategického partnera. Je jím investiční skupina Allegro Group, která získala 50procentní podíl ve firmě Pricetown , jež realitní tržiště bezrealitky.cz provozuje.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.