EUR 24.730

USD 22.807

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.730

USD 22.807

RSTS téměř dva roky nezvýšila úrokové sazby úvěrů

 


 

Průměrná úroková sazba hypoték dosáhla podle posledních údajů Fincentrum Hypoindexu v červenci 5,66 procenta ročně. Zatímco ČNB letos snížila svou základní sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, už o 2,5 procentního bodu, banky snížily úroky jen u vkladů a podnikatelských úvěrů. Žadatelům o půjčku z řad fyzických osob se ale zdražily hypotéky i spotřebitelské úvěry. Naproti tomu Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS) drží své sazby dlouhodobě na stejné úrovni. Může si to dovolit i proto, že není tolik jako hypoteční banky závislá na vývoji trhu. Navíc, na rozdíl od hypotečních bank, v důsledku turbulencí způsobených světovou hospodářskou krizí, nezpřísnila požadavky na bonitu svých klientů a její úvěry na bydlení jsou stále dostupné.

Téměř třetina klientů RSTS splácí úvěr s úrokovou sazbou 4,9 procenta ročně, druhou nejčastěji využívanou sazbou (téměř 16 procent klientů) je 3,5 procenta ročně. V letošním roce si klienti nejčastěji zvolili varianty překlenovacího úvěru Nízká hyposplátka s úrokovou sazbou 5,1 procenta ročně a Bez čekání s ročním úročením 3,9 až 4,9 procenta. Úroková sazba u více než poloviny překlenovacích úvěrů v nabídce RSTS (včetně zmíněné Nízké hyposplátky) se přitom naposledy měnila na podzim roku 2007.

Úrokové sazby řádného úvěru ze stavebního spoření aktuálně nabízených tarifů smlouvy o stavebním spoření činí 3,5 procenta ročně ve spořící variantě a 4,9 procenta ročně ve variantě úvěrové. Pro smlouvy uzavírané před dubnem 2007 platí sazby uvedené ve smlouvě, podle

konkrétního tarifu. Aby klient na tyto sazby dosáhl, musí splnit několik podmínek: spořit aspoň dva roky, naspořit minimálně 40 procent cílové částky a dosáhnout určité hodnoty tzv. ukazatele zhodnocení. Už od okamžiku uzavření smlouvy o stavebním spoření se ale může spolehnout na to, že na tyto garantované a nízké sazby po splnění uvedených kritérií dosáhne. To, spolu s možností kdykoli úvěr bezplatně předčasně částečně nebo zcela splatit, je hlavní konkurenční výhodou úvěrů od stavební spořitelny ve srovnání s hypotékou.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.