EUR 25.155

USD 23.470

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.155

USD 23.470

13. 05. 2017

0 komentářů

Subjekty:
Hypoteční banka

Růst cen nemovitostí pokračuje, nejvíce u bytů

 

Ceny rezidenčních nemovitostí v prvním čtvrtletí roku 2017 pokračovaly ve svém růstu. Nárůst cen se oproti závěrečnému čtvrtletí loňského roku ale zpomalil. Nejvíce to bylo patrné u pozemků, jejichž růst z konce roku se zpomalil téměř o polovinu. Zatímco byty dosáhly nového rekordního meziročního cenového nárůstu ve výši 12,1 pcb, rodinné domy a pozemky rostly jen mírným tempem.

Loading



 

  • Průměrná tržní cena bytů ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostla o 3,0 pcb, a dosáhla hodnoty indexu 117,6. Meziročně si ceny bytů připsaly 12,1 pcb.

  • Ceny rodinných domů se během čtvrtého čtvrtletí zvyšovaly jen mírně, a to o 1,2 pcb na výslednou rekordní hodnotu HB INDEXu 114,1. Meziročně stouply o 4,9 pcb.

  • U pozemků vzrostla cena jen mírně, a to o 2,4 pcb na výslednou hodnotu HB INDEXu 137,8. Oproti prvnímu čtvrtletí roku 2016 jejich cena vzrostla o 11,9 pcb.

Níže naleznete grafy vývoje hodnot HB INDEXu u všech tří kategorií rezidenčních nemovitostí s komentářem Petra Němečka, ředitele odboru Nemovitosti Hypoteční banky. HB INDEX je zveřejňován čtvrtletně. Jeho aktuální i historické hodnoty naleznete také na www.hypotecnibanka.cz.

REKLAMA

HB INDEX 1Q 2017 – Bytové jednotky:

I v prvním kvartále letošního roku růst cen bytů pokračoval, a meziročně dokonce lehce zrychlil. Oproti silnému druhému pololetí 2016 však došlo ke zpomalení. Nejvíce ceny bytů rostly na Jižní Moravě, ve Středočeském kraji a Praze a na Plzeňsku. Naopak nejmenší cenové nárůsty si připsaly byty v Ústeckém kraji, díky slabší poptávce, a na Olomoucku, kde se tak kompenzoval razantní nárůst cen během loňského roku. Už několikáté čtvrtletí platilo, že ceny starších panelových bytů rostly více než u bytů cihlových. Největší zájem na trhu panoval u bytů s celkovou obytnou plochou o velikosti 56 – 75 m2, uvedl Petr Němeček.

HB INDEX 1Q 2017 – Rodinné domy:

Také ceny rodinných domů zaznamenaly na počátku letošního roku velmi mírný růst podobný tomu z počátku loňského roku. Na trhu panuje stabilní poptávka po rodinných domech v okolí velkých měst. Zájem je i o rodinné domy ve zhoršeném stavu, které jsou levnější a vhodné k postupné rekonstrukci. I nadále roste podíl výstavby v nízkoenergetickém standardu. Ten splňuje už přibližně každý desátý nový rodinný dům. V prvním čtvrtletí letošního roku rostla nabídka developerské výstavby v okolí Prahy, a to včetně nabídky prodejů ve standardu shell & core, tedy bez dokončení interiérů,“ uzavírá Petr Němeček.

REKLAMA

HB INDEX 1Q 2017 – Pozemky:

Na trhu s pozemky pokračoval v úvodu letošního roku setrvalý mírný cenový růst i růst poptávky. Za posledních 5 let bylo dosaženo průměrného ročního růstu cen přibližně o 5 pcb. To z pozemků činí bezpečnou investici s nízkými udržovacími náklady. Největší zájem je dlouhodobě o lokality v okolí velkých měst. Existuje však i poptávka po pozemcích bez kompletních inženýrských sítí, kde je nutné vybudovat domovní čističky, využít tepelná čerpadla, vyhloubit studny apod.,“ uzavřel Petr Němeček.

O HB INDEXu:

Hypoteční banka představila index vývoje cen nemovitostí v České republice v dubnu roku 2011. Tento ukazatel je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Tržní ceny jsou mnohem přesnější než ceny nabídkové, které klienti nalézají například v katalozích realitních kanceláří. HB INDEX je zkonstruován s využitím hedonického modelu, který sleduje až 30 různých parametrů nemovitostí. Do modelu vstupují údaje získané z odhadů cen nemovitostí, které jsou předmětem hypotečních úvěrů od Hypoteční banky.

Samotný HB INDEX je sledován za celou Českou republiku, a to u tří typů nemovitostí – bytů, rodinných domů a pozemků. Za bazickou hodnotu 100 byly zvoleny skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010, jeho hodnota bude vždy definována s přesností na jedno desetinné místo. Struktura indexu bude z důvodu zachování dlouhodobé kontinuity neměnná. Na přípravě indexu spolupracuje uznávaný odborník z Akademie věd ČR Martin Lux, který je zároveň odborným garantem výpočtu indexu. HB INDEX společně s odborným komentářem zveřejňuje Hypoteční banka každé čtvrtletí na svých webových stránkách a také na www.hypotecnibanka.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023

Růst cen rezidenčních nemovitostí v ČR ve třetím čtvrtletí znovu lámal rekordy

Růst cen rezidenčních nemovitostí v České republice ve třetím kvartálu znovu překonával rekordy. Pozemky meziročně zdražily dokonce o 21,9 %, ukázal HB Index, což je největší nárůst v desetileté historii indexu. Rekordní kvartální nárůst o 5 % si připsal také bytový segment. Vysokou poptávku dále posilují obavy z inflace. Ta lidi motivuje investovat volné prostředky do nemovitostí s cílem uchránit […]

Text: redakce hypoindex.cz

23. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *