Sobota 21. října. Svátek má Brigita.

Růst objemu hypotečních úvěrů v Moravskoslezském kraji

23.07.2010 10:07 Tisková zpráva: Hypoteční banka

„Daří se i Hypoteční bance – dlouhodobému lídru trhu v moravskoslezském regionu a celé ČR. V regionu si nadále držíme více než třetinový tržní podíl. Prodeje hypotečních úvěrů odpovídají očekáváním ze začátku roku, dokonce je i mírně převyšují. Potvrzují to také poslední data Ministerstva pro místní rozvoj, podle kterých bylo Ostravsko v prvním čtvrtletí jediným regionem, kde hypoteční trh rostl,“ vysvětluje Jan Fux, ředitel regionální pobočky Hypoteční banky v Ostravě. Celkový objem hypoték poskytnutých v prvním čtvrtletí letošního roku v Moravskoslezském kraji dle statistik MMR vzrostl oproti předchozímu čtvrtletí o 6,2 % na 1,21 miliard korun.  Zvýšila se také průměrná částka hypotečního úvěru v kraji na 1 531 000 Kč.

Počet lidí bez práce se sice v posledních dnech začíná snižovat, ale nezaměstnanost se stále pohybuje nad 10% hladinou. To se samozřejmě odráží také na realitním a hypotečním trhu v podobě poklesu poptávky po novém bydlení, stagnaci cen nemovitostí i prodlužování procesu prodeje či koupě vlastního bydlení. Žádanými se stávají především obce s dobrou infrastrukturou a dobrým životním prostředím –například oblast Beskyd.

Ekonomická recese se promítla také do cen nemovitostí. Zatímco ceny kvalitních cihlových bytů v dobrých lokalitách (Ostrava – Poruba nebo podhůří Beskyd) více méně stagnují, ceny v lokalitách s nedostatečnou infrastrukturou, či vysokou nezaměstnaností klesají. Svou cenu si dlouhodobě také udržují rodinné domy. „Mezi klienty je největší zájem o domy k rekonstrukci kolem 1 milionu Kč a domy v dobrém stavu za 2 – 2,5 milionu Kč. Naopak o domy z developerských projektů s cenami nad pět milionů korun nebo nadstandardní byty v centru Ostravy za ceny přesahující 50.000 Kč/m2 není příliš velký zájem,“ komentuje Jan Fux.