Sobota 23. března. Svátek má Ivona.

Sazby padají, dostupnost bydlení letos na podzim vzroste

11.10.2011 09:10 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

Podle našich nejčerstvějších statistik mapujících vývoj nabídkových úrokových sazeb hypoték pokles sazeb pokračoval i v měsíci září, a to u všech sledovaných variant hypotečních úvěrů (**LTV 70 %, 85 %, 100 %). K největšímu poklesu však došlo u 70% hypoték, kde průměrná úroková sazba poklesla o 16 bazických bodů na 3,88 % a poprvé za posledních 5 let se dostala pod čtyřprocentní hranici!

Na níže uvedeném grafu je patrný vývoj průměrných nabídkových sazeb (GOFI70, 85, 100) od ledna 2009. Za pozornost zcela určitě stojí, že úroková sazba GOFI70 dlouhodobě koreluje s celkovou hodnotou FINCENTRUM HYPOINDEXu a lze tedy s velkou pravděpodobností očekávat, že Hypoindex za měsíc září (bude publikován v polovině října) také prolomí hranici 4 procent.

Současnou situaci na trhu nelze charakterizovat jinak než cenovou válkou. Banky chtějí do konce roku získat co největší tržní podíl a aniž stihly vyhodnotit efekt zářijového zlevnění, přicházejí s další vlnou snižování sazeb a poplatků. Díky klesajícím sazbám hypoték a nerostoucím cenám nemovitostí roste dostupnost vlastního bydlení. Jednou z komponent dostupnosti bydlení je také cena hypoték, kterou zjišťujeme pravidelným monitoringem nabídkových úrokových sazeb hypoték tuzemských bank. S ohledem na současný vývoj očekáváme, že dostupnost bydlení v dalších měsících poroste.

Graf1: Vývoj průměrných úrokových sazeb hypotékZdroj: GOLEM FINANCE s.r.o.,


server www.realitycechy.cz