Úterý 17. října. Svátek má Hedvika.

SFRB podpořil od roku 2001 rekonstrukci už 340 000 bytů

12.01.2010 03:01 Tisková zpráva: Státní fond rozvoje bydlení

Program pomocí zvýhodněných podmínek přístupu k bankovním úvěrům usnadňuje financování celkových rekonstrukcí a modernizaci bytových domů. Podpora má formu úrokové dotace, která může v závislosti na rozsahu plánovaných oprav domu snížit úrok z úvěru až o 4%.
 

„Program Nový Panel je jeden z nejvýznamnějších nástrojů tuzemské bytové politiky. Pokud by SFRB neměl nějakým způsobem zajištěno další financování, tento program by musel být s  největší pravděpodobností v letošním roce výrazně utlumen,“   uvedl k současné situaci SFRB jeho ředitel Jan Wagner.

Forma, kterou je tato dotace poskytována, má pozitivní vliv na uvolnění soukromého i bankovního kapitálu. Dosavadní zkušenosti ukazují, že 1 Kč státní podpory vyvolá investici 4 – 5 Kč ze soukromých zdrojů. Navíc vyvolává zpětný příjem ve výši 1,37 Kč do státního rozpočtu ve formě daní.

Hlavním cílem programu je motivovat investory ke komplexní rekonstrukci a modernizaci domů, která ve svém  důsledku výrazně zvyšuje standard bydlení a výrazně prodlužuje životnost bytového fondu. Výhoda komplexní rekonstrukce je samozřejmě i úspora energií k vytápění domu. Ta může dosáhnout až 60 %, což výrazně snižuje nejen náklady na provoz domu, ale i dopady na životní prostředí.