EUR 25.345

USD 22.982

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.345

USD 22.982

19. 02. 2009

0 komentářů

Statistika: Noví investoři chtějí v ČR podnikat v nájmu

 


 

Noví investoři chtějí v České republice podnikat v menších nájemních prostorech. Ve srovnání s rokem 2007 vloni především razantně klesl zájem o nákup připravených pozemků v průmyslových zónách a naopak se zvýšila poptávka po nájemních halách. Mírně také narostl zájem o brownfieldy připravené k regeneraci. Vyplývá to ze statistik poptávky po podnikatelských nemovitostech agentury CzechInvest.

Zřejmě největším překvapením aktuálních statistik je rychlost, s jakou investoři ztrácejí zájem o to, aby si sami stavěli haly na vlastních pozemcích v průmyslových zónách. Jen za minulý rok klesl jejich podíl o plných devět procent,“ upozorňuje Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest.

Vysvětlení pro takovou změnu poskytují naše statistiky nových investic v České republice – namísto rozsáhlých výrobních projektů jsme stále lákavější spíše pro menší technologicky náročné podniky. Zatímco v roce 2007 tvořily výzkum a vývoj nebo služby jen 32 procent všech investičních projektů, vloni už to bylo plných 63 procent,“ pokračuje Rudyšarová. „Stoupající zájem o nájmy je také další ukázkou sbližování naší ekonomiky se starými členskými zeměmi EU, kde naprostá většina nových investic míří právě do nájemních prostor.

Klesá zájem o velké plochy

Ve srovnání s rokem 2007 vloni klesla poptávka po velkých plochách – a to jak v průmyslových zónách, tak v nájemních halách. Největší zájem je o nájemní prostory ve velikosti od dvou do pěti tisíc metrů čtverečních, s odstupem pak následují společnosti, které hledají haly o méně než dvou tisících metrech. Mezi investory, kteří poptávají připravené plochy v průmyslových zónách, jsou nejžádanější pozemky od dvou do pěti hektarů, těsně následují podniky, které hledají méně než dva hektary.

Oproti roku 2007 tak především stoupla poptávka po nájemních halách od dvou do pěti tisíc metrů čtverečních, a to na úkor investic na připravených pozemcích v průmyslových zónách.

REKLAMA

Nejžádanější je Morava

Největší zájem mají investoři o Ústecký, Moravskoslezský a Středočeský kraj. Statistiky ukazují, že se tyto regiony vloni objevily v každé čtvrté nabídce investorům. „Na sever Čech a sever Moravy investory lákají především připravené podnikatelské nemovitosti v kombinaci s relativně snadno dostupnými potenciálními zaměstnanci, střední Čechy zase bodují díky rozvinuté infrastruktuře a samozřejmě také díky blízkosti Prahy,“ vysvětluje Rudyšarová.

Do dalších let čekáme především postupný nárůst zájmu o Zlínský kraj – úspěšně pokračuje příprava průmyslové zóny Holešov a na konci září 2008 také slavnostně odstartovala výstavba rychlostní komunikace R49. Kraj je v současné době na šestém místě poptávky, lepší infrastruktura by ho mohla posunout výš,“ předvídá Rudyšarová.

Jen sedm procent brownfieldů

Pouze osm procent investorů chce svůj nový podnik v České republice založit na území regenerovaného brownfieldu. Oproti roku 2007 jejich podíl o dvě procenta narostl. Přesto je podle Rudyšarová stále příliš nízký. „Brownfiedy je třeba aktivně nabízet, ukazovat jejich výhody a nevýhody a maximálně podporovat oživování takových území. Proto jsme také vloni spustili na adrese www.brownfieldy.cz Národní databází brownfieldů v České republice. Ta je volně dostupná úplně každému a obsahuje podrobné informace už o 330 brownfieldech napříč celou Českou republikou,“ upozorňuje Rudyšarová.

Agentura CzechInvest vloni připravila celkem 281 nabídek nemovitostí na míru požadavkům a představám nových investorů do výroby, další čtyři desítky společností se zajímaly o kancelářské prostory. Databáze, ze které agentura nemovitosti nabízí, v současné době zahrnuje přes 360 průmyslových zón, business parků, technologických a vědeckotechnických areálů nebo kancelářských prostor v celé České republice.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.