Neděle 16. prosince. Svátek má Albína.

Stavební spořitelny stahují ztrátu z úvodu roku

21.06.2011 12:06 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

V celkovém úhrnu spořitelny za uplynulých pět měsíců sjednaly úvěry za necelých 18 miliard korun. V meziročním srovnání sice toto číslo stále značí 29% ztrátu v objemu sjednaných úvěrů, nicméně vzhledem k tomu, že ještě na začátku roku spořitelny zaostávaly meziročně o 44 %, vidíme, že trh stavebního spoření oživuje.

Stavební spoření v současnosti nejvíce trápí nejistota ohledně budoucí výše státní podpory, ale především úvahy o omezení použitelnosti naspořených prostředků pouze na účely související s bydlením. Stavební spořitelny se proto nyní snaží zvýšit atraktivitu nabízených produktů prostřednictvím zvýhodněných úrokových sazeb a odpouštěním některých poplatků. Také díky tomu se jim za letošních pět měsíců podařilo sjednat 355 000 nových smluv, tedy jen o 7000 méně než ve stejném období loňského roku.

Květnové výsledky korespondují s našimi odhady, které předpokládají, že celkový objem poskytnutých úvěrů v letošním roce těsně překoná hranici 50 miliard korun. V tomto týdnu budou také zveřejněny květnové výsledky hypotečního trhu, kde odhadujeme, že banky za předchozí měsíc poskytly hypotéky za 10,5 až 11 miliard korun.

CENOVÝ PŘEHLED TÝDNE:

Hypotéka ve výši 1 800 000,- Kč se splatností 20let:


Metodika cenového přehledu:

Cenový přehled uvádíme vždy na počátku týdne a obsahuje úrokové sazby platné v daném týdnu. Úrokové sazby jsou uvedeny v rozsahu minima a maxima. V praxi jde o minimální (nejlepší úrok), který jsme schopni jako Hypoteční makléři našim klientům zajistit a maximální (nejhorší úrok) nabízený jednou z bank. Úrokové sazby uvádíme za nejběžnější fixace 1, 3 a 5 let. Dále v členění výše hypotečního úvěru do 70% hodnoty nemovitosti (LTV) a do 100%. Výše měsíční splátky bude pravidelně počítána pro hypotéku odpovídající průměrné výši v ČR, tedy 1,8 mil. Kč a době splatnosti 20 let.

V tabulce rozdílu mezi maximální a minimální sazbou můžeme vidět aktuální rozdíl mezi nejhorší a nejlepší nabídkou. Dále pak můžeme vidět, kolik tento rozdíl činí ve výšce měsíční splátky.

Poslední údaj je kumulativní úspora na splátce, která vyčísluje, kolik ušetří na úrokové sazbě klient, kterému sjednáme minimální úrokovou sazbu oproti klientovi, který si vezme nejhorší (maximální) úrokovou sazbu od banky, a to za dobu fixace sazby. Tedy kumulativní úspora za 1, 3, 5 let fixace sazby.