EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

18. 03. 2009

0 komentářů

Studie Deloitte a Hyposervis: Krize není hlavním důvodem poklesu trhu s bydlením

 


 

„Přestože současná situace není důvodem k panice, protože výkyvy v poptávce po bytech a v jejich ceně jsou ve světě běžné, považujeme za vhodné provést určité systémové zásahy“, uvádí Filip Endal ze společnosti Deloitte. „Dopady případné deprese z propadu rezidenčního trhu, které by dolehly zejména na střední třídu, by mohly mít velmi negativní vliv na celou ekonomiku. Zatím je trh ve fázi, kdy se dá problémům aktivně předejít a na zformulování konkrétních doporučení a definici nástrojů k oživení trhu jsme se také v naší studii zaměřili.“
 

Mezi vhodné nástroje pro oživení rezidenčního trhu uvádí Studie například možnost zavedení širších garančních pojištění klientů proti neschopnosti splácet z titulu ztráty zaměstnání, zřízení státní garanční agentury pro případ dočasné neschopnosti splácet hypoteční úvěr, odpočet daňového odpisu bytu pořízeného k bydlení nebo změna státní finanční podpory hypoték.

Hledání řešení podpory ze strany státu je, podle závěrů Studie, velmi vhodné zejména proto, že pokles pozemního stavitelství by měl velmi negativní vliv na celou ekonomiku. Naproti tomu jeho oživení by díky své provazbě na široké množství navazujících činností, výroby a služeb aktivovalo tvorbu „domácího bohatství“. Nabídka i poptávka (spotřeba) trhu bytů jsou lokální v České republice a nastartování rezidenčního trhu téměř stoprocentně povzbudí domácí ekonomiku bez vazby na okolní trhy.

Podle expertů Deloitte a Hyposervis dojde v roce 2009 ještě k určitému poklesu poptávky jak po rezidenčních nemovitostech, tak i po úvěrech na jejich financování. V důsledku přirozeného poklesu poptávky i dopadů finanční krize se tak trh vrátí zhruba na úroveň roku 2006.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.