EUR 25.330

USD 23.782

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.330

USD 23.782

09. 04. 2008

0 komentářů

Subjekty:
Raiffeisenbank

Studie RZB: Mistrem Evropy ve fotbale se stane Česká republika

 


 

 

Fotbaloví trenéři a investoři stojí v podstatě před stejným problémem. Jde o to, najít tu správnou kombinaci, která povede k úspěchu. Na konci by měla přinést „maximální zisk“, tedy titul mistra Evropy nebo co nejvyšší výnos. Na cestě k cíli je ale důležité, aby výkonnost příliš nekolísala a fotbalovému trenérovi přinášela body v žebříčku FIFA pro jeho tým, investorovi pak co možná nejnižší výkyvy kurzů v jeho portfoliu.

Jak tedy podle této studie letošní Euro skončí? Podle aktuálního řebříčku FIFA by měla ve finále vyhrát Itálie nad Německem, Španělsko a Česko se podělí o třetí příčku. Většina sázkových kanceláří ale očekává úplně jiný výsledek. Podle nich skončí Němci před Španěly, Italy a Portugalci. Podle investic do portfolia hráčů by ale měla před Portugalskem, Španělskem a Německem převažovat výkonnost francouzského týmu.

Úplně jiný obrázek ale získáme, pokud se budeme řídit spotřebou piva. Podle ní zvítězí česká jedenáctka před Španělskem, Německem a Nizozemskem. Tady je ale důležité, koho si týmy vylosují. Rakousko je sice ve spotřebě piva na třetím místě hned za Českem a Německem, ale mezi špičková mužstva se rozhodně neprobojuje. Už ve čtvrtfinále by Rakušany (s nějakými 112 litry na hlavu za rok) totiž s přehledem přehráli Češi se svými neuvěřitelnými 160 litry.

Zatímco v předcházejících odhadech, kdo se stane příštím mistrem Evropy, se jednalo převážně o jednorozměrné prognózy, používají analytici RZB kvantitativní model, který umí zohlednit ty nejdůležitější faktory a veličiny včetně jejich vzájemného ovlivňování.

REKLAMA

Tento model RZB pak skýtá následující obrázek: zatímco Česká republika porazí v semifinále Německo, zvítězí Španělé nad úřadujícím mistrem světa Itálií. Ve finále by pak měl budoucí mistr Evropy podle propočtů analytiků RZB jenom minimální náskok. Díky kombinaci tržní hodnoty hráčů, počtu bodů v žebříčku FIFA, počtu bodů získaných v posledních třech mezistátních utkáních a dalších údajů by se Česká republika nakonec měla proti Španělsku prosadit a získat titul mistrů Evropy.

Studie RZB rovněž srovnává vybrané posty s některými evropskými akciovými tituly. Na místo gólmana by se tak mohly postavit například akcie Gaz de France, které v posledních týdnech přesvědčivě prokázaly své defenzivní kvality.

Obrana by měla být nedobytná jako hradby. O to víc bychom při sestavování portfolia měli dbát na to, aby obsahovalo i takové tituly, které se při každém „drobném zakašlání“ nějaké americké finanční instituce nebo po zveřejnění nepříznivých předstihových ukazatelů hned nezhroutí. Do čtyřky evropského formátu proto rozhodně patří Unilever, Nestlé, Roche a Heineken.

Ve středovém poli je důležitá nápaditost ve hře a vynikající vedení míče, tomu odpovídají akcie Nokie. Na křídlech je žádoucí pohyblivost a rychlost sprintera. Na evropských akciových trzích bychom doporučili SAP nebo Porsche. Obrana protivníka vedle nich vypadá staře. Něco podobného dokáže ve fotbale jedině Cristiano Ronaldo.

REKLAMA

V útoku to zase chce sobce, kteří umí proměnit každou šanci. Na kapitálových trzích to bude ve druhé polovině roku 2008 záležitost finančních titulů. Americké investiční banky, považované momentálně za outsidery, do eurotýmu sice nesmějí, ale (o něco méně volatilní) evropští finanční giganti Deutsche Bank a AXA jsou stejně vhodnými kandidáty.

Tomáš Kofroň
Raiffeisenbank a.s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.