Středa 12. prosince. Svátek má Simona.

Trh financování bydlení po třech letech prokazatelně oživuje

25.01.2011 08:01 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

Hypotéky vloni vzrostly o více než 16%. Banky, které poskytují své výsledky serveru hypoindex.cz půjčily celkem 84,3 mld. Kč hypoték. K tomu je ještě nutné připočítat objem bank, které výsledky neposkytují (LBBW, mBank a Oberbank) a které v součtu poskytly vloni hypotéky za více než 5 mld. Kč. Za všechny banky, tak dojdeme k celkovému výsledku téměř 90 mld. Kč. Výsledek, který je nad očekávání pozitivní. Hypotéky měly velmi silný závěr roku. Poslední měsíce byly překvapením a především prosinec, kdy se poskytlo 10 mld. Kč. Důvody, proč byl závěr roku tak výrazný jsou dle našeho názoru následující:

  • Úrokové sazby jsou blízko svého dna a na velmi příznivé úrovni. Hypotéka je cenově velmi dostupná a výhodnější pro větší objemy než úvěr ze stavebního spoření, které bohužel úspornými kroky vlády získalo nálepku „nevýhodnosti“
  • Nemovitosti – sedají si na své cenové dno, nabídka na trhu je dostatečná a klienti, kteří odkládali v době recese svůj záměr koupit nemovitost, se nyní rozhodují svůj projekt realizovat. Ve velkých lokalitách si někteří developeři uvědomili, že musejí své ceny zreálnit, jinak by nemovitosti neprodali, shrnuto – zreálnili své ceny nových bytů (především v Praze)
  • Zvýšila se důvěra v budoucnost – ekonomika domácností se pomalu zlepšuje, i když nezaměstnanost neklesá, přesto ekonomicky stabilní domácnosti mají lepší pozici než v posledních dvou letech
  • Banky se nebojí půjčovat – akční nabídky stimulují k realizaci úvěru a banky uvolnily některé podmínky, svojí prioritu vidí v hypotékách a uvědomují si, že konkurenční boj se zostřuje, pro klienty je to pozitivní
  • K oživení v závěru roku zřejmě přispělo i deregulování nájemného, které může mít letos ještě výraznější vliv
  • V závěru roku se rovněž refinancovaly tříleté úvěry, které byly ve velkém množství poskytnuty právě v extrémním roce 2007. Část těchto úvěrů byla nyní refinancována.

Faktem je, že dostupnost bydlení je na nejlepší úrovni za poslední čtyři roky, to vedlo k výbornému závěru roku 2010, co se týká hypoték.

V roce 2011 očekáváme, že by mohlo dojít k růstu trhu financování bydlení, nicméně v tuto chvíli pracujeme s umírněným scénářem a očekáváme jen mírný růst v řádu jednotek procent. V oblasti úvěrů ze stavebního spoření očekáváme mírnou stagnaci.  

Zdroj: MMR, banky, hypoindex.cz, GOLEM FINANCE s.r.o.

CENOVÝ PŘEHLED TÝDNE:

Hypotéka ve výši 1 800 000,- Kč se splatností 20let:

Zdroj: GOLEM FINANCE s.r.o.

Metodika cenového přehledu:

Cenový přehled uvádíme vždy na počátku týdne a obsahuje úrokové sazby platné v daném týdnu. Úrokové sazby jsou uvedeny v rozsahu minima a maxima. V praxi jde o minimální (nejlepší úrok), který jsme schopni jako Hypoteční makléři našim klientům zajistit a maximální (nejhorší úrok) nabízený jednou z bank. Úrokové sazby uvádíme za nejběžnější fixace 1, 3 a 5 let. Dále v členění výše hypotečního úvěru do 70% hodnoty nemovitosti (LTV) a do 100%. Výše měsíční splátky bude pravidelně počítána pro hypotéku odpovídající průměrné výši v ČR, tedy 1,8 mil. Kč a době splatnosti 20 let.

V tabulce rozdílu mezi maximální a minimální sazbou můžeme vidět aktuální rozdíl mezi nejhorší a nejlepší nabídkou. Dále pak můžeme vidět, kolik tento rozdíl činí ve výšce měsíční splátky.

Poslední údaj je kumulativní úspora na splátce, která vyčísluje, kolik ušetří na úrokové sazbě klient, kterému sjednáme minimální úrokovou sazbu oproti klientovi, který si vezme nejhorší (maximální) úrokovou sazbu od banky, a to za dobu fixace sazby. Tedy kumulativní úspora za 1, 3, 5 let fixace sazby.

Do srovnání jsou zahrnuty tyto banky, se kterými máme obchodní vztah:

Hypoteční banka, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Česká spořitelna, UniCredit Bank, Wüstenrot hypoteční banka, Volksbank, LBBW, mBank, Oberbank