Pondělí 17. prosince. Svátek má Daniel.

Trh financování bydlení roste o 9,8 %

24.05.2011 08:05 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

V letošním roce se opět potvrzuje dvoukolejnost českého trhu financování bydlení. Zatímco trh stavebního spoření pod tlakem vládních úsporných opatření meziročně ztrácí na objemu 34 %, trh hypoték naopak díky nízkým úrokovým sazbám, výborné dostupnosti úvěrů, relativně příznivým cenám nemovitostí meziročně posiluje o překvapivých 47 %. Proti loňským 22,3 miliardám letos banky za první čtyři měsíce sjednaly úvěry za 33 miliard korun*.

Z celkového objemu 46 miliard korun si tedy více než 70 % připsaly hypotéky a pouhých 30 % (13 mld. Kč) zbývá na úvěry ze stavebního spoření. Přitom ještě před dvěma lety v době vrcholící ekonomické recese byl poměr mezi objemem poskytnutých hypoték a objemem úvěrů ze stavebního spoření 54:46. Pozitivní zprávou z oblasti stavebního spoření je však skutečnost, že dramatický propad z úvodu roku se stavebním spořitelnám daří postupně odmazávat. V  prvních dvou měsících spořitelny totiž za loňskými výsledky ještě zaostávaly o 44 %.

S ohledem na vývoj v uplynulých čtyřech měsících letošního roku odhadujeme, že se hypotečním bankám v letošním roce podaří překonat hranici 105 miliard**, čímž by se rok 2011 v objemu poskytnutých hypoték zařadil na 3. místo před velmi úspěšný rok 2006. Lepší už byly v historii hypoték pouze roky 2007 a 2008. Naopak stavební spořitelny podle našeho názoru výsledky předchozích pěti let určitě nezopakují a celkový objem poskytnutých úvěrů bude atakovat nanejvýše metu 50 miliard korun. Bohužel zmíněné odhady platí pouze za předpokladu zachování stávajících podmínek fungování trhu. Jaký vliv na objem poskytnutých úvěrů by mělo případné snížení hranice odečitatelnosti úroků z hypoték, omezení účelovosti stavebního spoření a další vládou navrhovaná opatření nejsme v současné chvíli schopni odhadnout.

Krátkodobě fungují navrhovaná opatření vlády jako stimul navyšující dočasně poptávku, lidé nechtějí o současné výhody přijít, a to se projevuje právě v letošním roce. Dlouhodobě však nejsme přesvědčeni, že nás čeká výraznější růst ve financování bydlení. Současný prudký nárůst poptávky je, dle našeho názoru, podpořen součtem výše uvedených faktorů a především tím, že velká skupina lidí poslední dva roky odkládala z důvodů ekonomické recese realizaci pořízení či vylepšení bydlení. Lidé mají nyní výrazný stimul dále nečekat. Tento jev je však časově dočasný, dlouhodobě neudržitelný. Aktualizovaný odhad vývoje trhu bydlení naleznete v přiloženém grafu.

*) v údajích reportovaných MMR a hypoindexem nejsou obsaženy výsledky LBBW Bank, mBank, Oberbank a Waldviertler Sparkasse WSPK

**) odhad za celý trh včetně LBBW Bank, mBank, Oberbank a Waldviertler Sparkasse WSPK

Zdroj: Banky, Stavební spořitelny, hypoindex.cz, GOLEM FINANCE s.r.o, Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR)

CENOVÝ PŘEHLED TÝDNE:

Hypotéka ve výši 1 800 000,- Kč se splatností 20let:

Zdroj: GOLEM FINANCE s.r.o.

Metodika cenového přehledu:

Cenový přehled uvádíme vždy na počátku týdne a obsahuje úrokové sazby platné v daném týdnu. Úrokové sazby jsou uvedeny v rozsahu minima a maxima. V praxi jde o minimální (nejlepší úrok), který jsme schopni jako Hypoteční makléři našim klientům zajistit a maximální (nejhorší úrok) nabízený jednou z bank. Úrokové sazby uvádíme za nejběžnější fixace 1, 3 a 5 let. Dále v členění výše hypotečního úvěru do 70% hodnoty nemovitosti (LTV) a do 100%. Výše měsíční splátky bude pravidelně počítána pro hypotéku odpovídající průměrné výši v ČR, tedy 1,8 mil. Kč a době splatnosti 20 let.

V tabulce rozdílu mezi maximální a minimální sazbou můžeme vidět aktuální rozdíl mezi nejhorší a nejlepší nabídkou. Dále pak můžeme vidět, kolik tento rozdíl činí ve výšce měsíční splátky.

Poslední údaj je kumulativní úspora na splátce, která vyčísluje, kolik ušetří na úrokové sazbě klient, kterému sjednáme minimální úrokovou sazbu oproti klientovi, který si vezme nejhorší (maximální) úrokovou sazbu od banky, a to za dobu fixace sazby. Tedy kumulativní úspora za 1, 3, 5 let fixace sazby.

Do srovnání jsou zahrnuty tyto banky, se kterými máme obchodní vztah:

Hypoteční banka, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Česká spořitelna, UniCredit Bank, Wüstenrot hypoteční banka, Volksbank, LBBW, mBank, Oberbank