Pondělí 25. března. Svátek má Marián.

Trh financování bydlení vzrostl o 13%. Hypotéky rostou, stavební spoření stagnuje.

30.08.2011 09:08 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

 

Celkem bylo v ČR financováno za období leden až červenec téměř 90 mld. Kč. Trh rostl především díky hypotékám. Důvodem růstu hypoték je především pokles úrokových sazeb, které jsou na pětiletém minimu. Tempo růstu hypoték doposud nepolevilo ani díky prázdninovým měsícům. V červenci banky poskytly více než 5 tisíc hypoték za 8,6 mld. Kč což oproti stejnému měsíci loňského roku znamená nárůst o 33% více.

Naopak úvěrů ze stavebního spoření bylo poskytnuto za 3,4 mld. Kč, v loňském roce to bylo 4,5 mld. Kč, tedy o 25% více. Stavební spoření je pod tlakem úsporných opatření vlády, která před rokem představila svůj záměr redukce státní podpory a úpravy zákonů souvisejících s činností stavebních spořitelen.

V podzimních měsících můžeme očekávat nárůst zájmu o hypotéky neboť podzim je typickým obdobím druhé hypoteční sezóny (první vlna je na jaře). Na podzim očekáváme další zesilování konkurenčních tlaků. Banky se budou snažit posílit svůj tržní podíl na úkor konkurence, takže může dojít k dalšímu poklesu úrokových sazeb. Je velmi pravděpodobné, že banky budou reagovat hned začátkem září. Průměrná sazba hypoték by tak na podzim mohla prolomit hranici 4%. Další důvod růstu hypoték je navýšení DPH od příštího roku a obava z možné další recese vede lidi, kteří poslední dva roky odkládali pořízení bydlení k tomu, že svůj projekt nyní realizují.


Zdroj: Asociace stavebních spořitelen, GOLEM FINANCE S.R.O.

CENOVÝ PŘEHLED TÝDNE:

Hypotéka ve výši 1 800 000,- Kč se splatností 20let:


Zdroj: GOLEM FINANCE s.r.o.

Metodika cenového přehledu:

Cenový přehled uvádíme vždy na počátku týdne a obsahuje úrokové sazby platné v daném týdnu. Úrokové sazby jsou uvedeny v rozsahu minima a maxima. V praxi jde o minimální (nejlepší úrok), který jsme schopni jako Hypoteční makléři našim klientům zajistit a maximální (nejhorší úrok) nabízený jednou z bank. Úrokové sazby uvádíme za nejběžnější fixace 1, 3 a 5 let. Dále v členění výše hypotečního úvěru do 70% hodnoty nemovitosti (LTV) a do 100%. Výše měsíční splátky bude pravidelně počítána pro hypotéku odpovídající průměrné výši v ČR, tedy 1,8 mil. Kč a době splatnosti 20 let.

V tabulce rozdílu mezi maximální a minimální sazbou můžeme vidět aktuální rozdíl mezi nejhorší a nejlepší nabídkou. Dále pak můžeme vidět, kolik tento rozdíl činí ve výšce měsíční splátky.

Poslední údaj je kumulativní úspora na splátce, která vyčísluje, kolik ušetří na úrokové sazbě klient, kterému sjednáme minimální úrokovou sazbu oproti klientovi, který si vezme nejhorší (maximální) úrokovou sazbu od banky, a to za dobu fixace sazby. Tedy kumulativní úspora za 1, 3, 5 let fixace sazby.

Do srovnání jsou zahrnuty tyto banky, se kterými máme obchodní vztah:

Hypoteční banka, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Česká spořitelna, UniCredit Bank, Wüstenrot hypoteční banka, Volksbank, LBBW, mBank, Oberbank