EUR 25.330

USD 23.782

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.330

USD 23.782

20. 07. 2010

0 komentářů

Úplatky a korupce – stálý problém stavebnictví a strojírenství

 


 

Specifika stavebního sektoru spolu s finanční krizí vedla ke zvýšenému riziku korupce a hospodářské kriminality. Manažeři, kteří nutně potřebují uzavřít kontrakt, mohou být v silném pokušení nabídnout úplatek nebo manipulovat s cenou. Takové jednání se přitom může dařit utajovat i po několik let. Velké množství plateb probíhá ve stavebnictví, zejména u malých a středních společností, stále v hotovosti, což zvyšuje riziko neetických transakcí,“ řekl Jiří Koval, odborník na stavebnictví, PricewaterhouseCoopers Audit.

V těžkých tržních situacích věnují lidé více pozornosti tomu, jak komunikují s nájemníky, smluvními stranami a ostatními dodavateli, zejména v oblasti zprostředkování. Je nezbytné, aby investoři měli správnou představu o výdajích a příjmech, transparentnost je tudíž rozhodující. A jak odhalil náš průzkum, transparentnost velice často chybí, což je problém,“ upozornil Richard Jones, vedoucí realitní skupiny PricewaterhouseCoopers v České republice.

Klíčové poznatky

REKLAMA

– ve 24 % stavebních a strojírenských firem společností za poslední rok k hospodářské kriminalitě.

– promyšlenějších podvodů, jako jsou např. účetní podvody, uplácení a korupce, přibývá.

– úplatky a korupce jsou daleko více rozšířené ve stavebnictví a strojírenství (29 %), než je průměr průmyslu celkem (13 %)

– zatímco finanční dopady podvodů odpovídají těm v ostatních sektorech, morálka zaměstnanců ve stavebnictví a strojírenství je mnohem horší

REKLAMA

– více než třetina stavebních a strojírenských firem neprovedla za posledních 12 měsíců vyhodnocení rizika podvodů a další třetina nezvýšila četnost těchto kontrol

– většinu nahlášených ekonomických zločinů (69 %) spáchali zaměstnanci

– 11 firem, ve kterých došlo k podvodům, nahlásilo, že přímý finanční dopad těchto odhalení byl více než 0,5 milionu dolarů (přibližně 10 milionů korun). Dvě další firmy ohlásily dopad v hodnotě více než 5 milionů dolarů (zhruba 100 milionů korun).

Základem je pochopit, kde se rizika v organizaci nacházejí a mít plán, jak s nimi naložit. Efektivní kontrola dodržování pravidel je základním stavebním kamenem při snižování rizika podvodů a korupce,“ komentoval Sirshar Qureshi, partner v oddělení Forenzních a vyšetřovacích služeb, PricewaterhouseCoopers Česká republika.

Aktivní přístup v řízení rizika podvodů může ochránit firmy před dopady hospodářské kriminality. Je však nicméně zapotřebí nadále vyvíjet značné úsilí. Odvětví stavebnictví a strojírenství je nadále silně závislé na odhalování hospodářské kriminality pomocí interního auditu. Je tedy nezbytné, aby si vedení podniků osvojilo přístup založený na odhadování rizika a aby ekonomické zločiny byly odhaleny.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.