Pátek 14. prosince. Svátek má Lýdie.

Úrokové sazby míří pod 4 procenta

13.09.2011 02:09 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

Hypoteční banky dál soupeří o každého klienta a v září intenzita střetů ještě zesílila. Mezi nejčastěji užívané prostředky i nadále patří nízké úrokové sazby a hypotéky bez poplatků. Na rozdíl od předchozích období, kdy pokles sazeb iniciovaly spíše menší banky, v současnosti hlavní roli převzaly banky z velké pětky v čele se skupinou Hypoteční banky, Komerční bankou, Českou spořitelnou a Raiffeisenbank. Jak Komerční banka, tak Česká spořitelna na začátku roku okusily, jaké to je, být lídrem trhu v objemu nově poskytnutých hypoték a Hypoteční banka od té doby musí intenzivně bojovat o udržení své pozice tržní jedničky, což se samozřejmě promítá v pohybu cenové hladiny napříč celým trhem. Navíc stranou na nezůstala ani Raiffeisenbank, která nejprve v srpnu výrazně zlevnila standardní hypotéky a nyní rozhodla také o snížení sazeb u amerických hypoték a hypoték bez dokládání příjmů. 
 

 

Podle statistik serveru hypoindex.cz, který sleduje průměrné úrokové sazby skutečně poskytnutých hypoték, sazby v červnu a červenci stagnovaly na úrovni 4,13 %. Nicméně vzhledem k vývoji, který trh prodělal v průběhu léta, očekáváme, že se aktuální hodnota indexu výrazně přiblíží 4% hranici a v následujících měsících předpokládáme její prolomení. Podle našeho odhadu by k tomuto historickému okamžiku mohlo dojít v listopadu, kdy budou zveřejněny statistiky za měsíc říjen.

 

Jednoznačným vítězem střetu velkých bank se v tuto chvíli stává klient zvažující či již splácející hypoteční úvěr. Novým klientům se díky poklesu sazeb otvírají cesty k dříve nedostupnému bydlení a splácejícím klientům, kterým vypršela platnost úrokové sazby současný vývoj umožňuje snížení splátky o stovky, spíše však tisíce korun.

 

Zdroj: GOLEM FINANCE S.R.O., banky

 

Metodika cenového přehledu:

Cenový přehled uvádíme vždy na počátku týdne a obsahuje úrokové sazby platné v daném týdnu. Úrokové sazby jsou uvedeny v rozsahu minima a maxima. V praxi jde o minimální (nejlepší úrok), který jsme schopni jako Hypoteční makléři našim klientům zajistit a maximální (nejhorší úrok) nabízený jednou z bank. Úrokové sazby uvádíme za nejběžnější fixace 1, 3 a 5 let. Dále v členění výše hypotečního úvěru do 70% hodnoty nemovitosti (LTV) a do 100%. Výše měsíční splátky bude pravidelně počítána pro hypotéku odpovídající průměrné výši v ČR, tedy 1,8 mil. Kč a době splatnosti 20 let.

V tabulce rozdílu mezi maximální a minimální sazbou můžeme vidět aktuální rozdíl mezi nejhorší a nejlepší nabídkou. Dále pak můžeme vidět, kolik tento rozdíl činí ve výšce měsíční splátky.

Poslední údaj je kumulativní úspora na splátce, která vyčísluje, kolik ušetří na úrokové sazbě klient, kterému sjednáme minimální úrokovou sazbu oproti klientovi, který si vezme nejhorší (maximální) úrokovou sazbu od banky, a to za dobu fixace sazby. Tedy kumulativní úspora za 1, 3, 5 let fixace sazby.

 

Do srovnání jsou zahrnuty tyto banky, se kterými máme obchodní vztah:

Hypoteční banka, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Česká spořitelna, UniCredit Bank, Wüstenrot hypoteční banka, Volksbank, LBBW, mBank, Oberbank