Středa 19. prosince. Svátek má Ester.

GOLEM FINANCE: V hypotékách vede Středočeský kraj a Praha, nicméně podíl obchodů zde od roku 2007 mírně klesl

07.12.2010 10:12 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

Od roku 2007 došlo však ve Středočeském kraji a Praze k poklesu podílu o 2,7%. V roce 2007 převyšoval podíl poskytnutých hypoték v tomto regionu 43%. Naopak k nárůstu podílu došlo v Moravskoslezském kraji, a to o 1,2% oproti roku 2007, což je největší nárůst ve všech regionech. Ostatní regiony, jejich podíl, zůstal oproti roku 2007 prakticky nezměněn nebo došlo k malé změně v řádu desetin. Nelze jednoznačně říci, jaké jsou přesné příčiny poklesu či nárůstu podílu v jednotlivých krajích. Faktorů může být více – pohyb cen nemovitostí v regionech se liší, liší se úroveň příjmů a (ne)zaměstnanost. Ochota klientů zadlužit se je rovněž v regionech odlišná. Každopádně změny v podílech krajů oproti roku 2007 nejsou nijak markantní. V Praze navíc může hrát roli to, že v roce 2007 byl extrémní rok v podílu developerské výstavby a ceny bytů zde byly „vyšroubovány“ výše než ve zbytku republiky.

 

Zdroj: MMR, banky, GOLEM FINANCE s.r.o.

CENOVÝ PŘEHLED TÝDNE:

Hypotéka ve výši 1 800 000,- Kč se splatností 20let:
 
 

Zdroj: GOLEM FINANCE s.r.o.

Metodika cenového přehledu:

Cenový přehled uvádíme vždy na počátku týdne a obsahuje úrokové sazby platné v daném týdnu. Úrokové sazby jsou uvedeny v rozsahu minima a maxima. V praxi jde o minimální (nejlepší úrok), který jsme schopni jako Hypoteční makléři našim klientům zajistit a maximální (nejhorší úrok) nabízený jednou z bank. Úrokové sazby uvádíme za nejběžnější fixace 1, 3 a 5 let. Dále v členění výše hypotečního úvěru do 70% hodnoty nemovitosti (LTV) a do 100%. Výše měsíční splátky bude pravidelně počítána pro hypotéku odpovídající průměrné výši v ČR, tedy 1,8 mil. Kč a době splatnosti 20 let.

V tabulce rozdílu mezi maximální a minimální sazbou můžeme vidět aktuální rozdíl mezi nejhorší a nejlepší nabídkou. Dále pak můžeme vidět, kolik tento rozdíl činí ve výšce měsíční splátky.

Poslední údaj je kumulativní úspora na splátce, která vyčísluje, kolik ušetří na úrokové sazbě klient, kterému sjednáme minimální úrokovou sazbu oproti klientovi, který si vezme nejhorší (maximální) úrokovou sazbu od banky, a to za dobu fixace sazby. Tedy kumulativní úspora za 1, 3, 5 let fixace sazby.

Do srovnání jsou zahrnuty tyto banky, se kterými máme obchodní vztah:

Hypoteční banka, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Česká spořitelna, UniCredit Bank, Wüstenrot hypoteční banka, Volksbank, LBBW, mBank, Oberbank