EUR 25.330

USD 23.782

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.330

USD 23.782

Velká sluneční blamáž

 


 

Šokující odhady, kolik bude muset veřejnost příští rok doplácet na fotovoltaiku, jsou pouze blamáží, za kterou stojí velcí energetičtí giganti, například společnost ČEZ. Cílem je podle České fotovoltaické průmyslové asociace udělat z fotovoltaiky hlavního viníka růstu ceny elektřiny a skrýt tak opravdové důvody zdražení: zvýšení marží firmy a neochotu vzdát se svých závratných zisků.

Společnost ČEZ za posledních pět let zdražila několikrát skokově elektřinu o několik desítek procent.  Zatímco v roce 2005 stála jedna kilowatthodina 2,60 Kč, tak letos se cena elektřiny vyšplhala přes 4 koruny. Nikdy ale neměla takovou příležitost svést zdražování na někoho jiného jako letos.

ČEZ avizuje nutnost zdražení elektřiny o 22 procent a jako hlavní důvod uvádí podporu solární energetiky. Podle České fotovoltaické průmyslové asociace to je však naprostý nesmysl. Podpora fotovoltaiky se v ceně elektřiny odrazí minimálně: „Podle našich výpočtů pouze 5 procenty v případě podpory fotovoltaických elektráren a 7–8 procenty v rámci podpory všech obnovitelných zdrojů energie. Ptáme se tedy: Co představuje zdražení o zbylých 14–15 %?“ říká František Smolka, člen představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO).

Společnosti ČEZ ročně zaplatíme 3 tisíce, na podporu zelené energie jen 240 Kč

V roce 2009 každý spotřebitel doplácel na „zelenou“ elektřinu 5 haléřů za každou propálenou kilowatthodinu (kWh), v letošním roce to je 16 haléřů za 1 kWh. Podíl fotovoltaiky na příspěvku je přitom zhruba 7 až 8 haléřů za kWh. Při roční spotřebě průměrné domácnosti ve výši 3000 kWh si tak každý spotřebitel za solární energii připlatí kolem 240 korun ročně. „Přitom do kapsy firmy ČEZ šla vloni z každé kilowatthodiny celá koruna, průměrná česká domácnost tedy největšího výrobce elektřiny ,podpořila‘ částkou 3000 korun,“ vypočítává František Smolka.

„Paradoxem je, že tato firma je vůbec největším investorem ve fotovoltaice a díky ní bude dlouhodobě zvyšovat své zisky. Přesto nyní našla v alternativních zdrojích energie a zejména ve fotovoltaice ideálního obětního beránka, na kterého se snaží svést zdražení elektrické energie,“ říká František Smolka. Přitom ČEZ loni zlomil další osobní rekord, když dosáhl zisku 52 miliard korun. Vyššího firma dosud nikdy dosáhla.

REKLAMA

ČEZ je největším investorem ve fotovoltaice

Společnost ČEZ patří mezi největší investory do fotovoltaiky. Podle odhadů CZEPHO bude vlastnit na konci roku 2010 v Česku solární elektrárny s ročním výkonem přes 250 MW. Přesto se na veřejnosti snaží vzbudit falešný dojem, že považují fotovoltaiku za neperspektivní zdroj energie, který nepřiměřeně zvyšuje její cenu.

Problém není ani tak v počtu solárních elektráren, jako právě v instalovaném výkonu. Stát je v souladu s platným zákonem povinen za štědrou výkupní cenu odebírat veškerou elektřinu, kterou povolené solární elektrárny vyrobí v příštích patnácti letech. „Je nicméně obrovský rozdíl mezi objemem elektřiny, kterou vyrobí střešní instalace na rodinném domku nebo zemědělské budově a proudem, který do sítě dodá například solární plantáž o výkonu 30 MW a rozloze 120 fotbalových hřišť,“ varuje Smolka.

Podobnou se ČEZ chystá připojit do sítě ještě letos u Ševětína na Českobudějovicku, a to bez ohledu na současný stopstav. Výkon této sluneční elektrárny odpovídá výkonu zhruba 12 tisíců instalací na rodinných domech! Další megalomanský projekt o výkonu 20 MW je ve Chvaleticích a vůbec největším projektem společnosti ČEZ o výkonu až 60 MW (120 ha) má být solární elektrárna v Milovicích. Podle odhadů asociace zhruba polovina těchto elektráren jsou projekty čistě v režii společnosti ČEZ. „Rozhodně tedy nelze hovořit o pouhém skupování zahraničních projektů za účelem zamezení ,vývozu‘ zisků z podpory fotovoltaiky do zahraničí,“ dodává Smolka.

Takové jednání lze podle asociace nazvat jedině jako čiré pokrytectví. „Tato firma na fotovoltaice profituje nejvíce a díky stávající legislativě má jistotu, že její zisky nebudou ohroženy dalších patnáct let. Teď, když jim hrozí, že od příštího roku klesnou výkupní ceny solární elektřiny a budou omezené kapacity na připojení, snaží se na fotovoltaiku ještě rychle svést zdražování cen energií. Pokud tuto firmu tolik trápí zdražování, které se citelně dotkne hlavně domácností a firem, nechť se svých objednaných kapacit vzdá,“ vyzývá výrobce elektřiny Smolka. Vzhledem k tomu, že téměř 70 procent akcií společnosti ČEZ vlastní stát, by tento krok byl jedním z možných řešení současné situace.

REKLAMA

Účet 800 miliard za fotovoltaiku? Naprostý nesmysl

Podle CZEPHO se v České republice reálně do konce roku připojí pouze 800–1000 MWp výkonu elektráren. „Nesmyslně vysoké odhady kolující na veřejnosti ve výši 1800 MW jsou pouze virtuálním číslem. Náš odhad je zhruba poloviční: 800–1000 MW,“ upřesňuje Smolka.

Navíc není materiálně vůbec možné takové kapacity v Česku připojit, potřebné technologie by jednoduše výrobci nestihli vyrobit. Za loňský rok se po celém světě připojily sluneční elektrárny s celkovým výkonem zhruba 7 GW a odhad pro letošek činí 11 až 14 GW. „Pokud by se mělo v Česku připojit údajných 1800 MW, znamenalo by to, že více než 15 procent světové produkce fotovoltaických technologií bude směřovat do Česka, což je naprostý nesmysl,“ říká Smolka.

Česko se dobrovolně vzdává perspektivního zdroje energie

Plánované snížení výkupní ceny na polovinu a omezení limitů pro připojení je pro českou fotovoltaiku prakticky likvidační. Pokud se rozvoj odvětví zabrzdí, v dlouhodobém výhledu to poškodí celou tuzemskou ekonomiku. „Přibližně do deseti let se fotovoltaika stane naprosto soběstačnou, což znamená, že ji nebude třeba podporovat. Jde navíc o jediný obnovitelný zdroj energie, který je schopný v budoucnosti pokrýt značnou část energetické spotřeby České republiky,“ upozorňuje František Smolka.

REKLAMA

Současná hysterie kolem fotovoltaiky a možné zavedení limitů pro instalovaný výkon či snížení výkupních cen bez ohledu na typ elektrárny poškodí především obyčejné domácnosti – „domkaře“. „Tito malí investoři do fotovoltaiky si umísťují solární panel na střechu za účelem snížení svého účtu za elektřinu, nikoli kvůli lukrativním ziskům. To je oblast, která by se měla dále rozvíjet. Přísná regulace by se měla dotýkat pouze megalomanských projektů. Bohužel, navrhovaný vládní akční plán by tuzemský rozvoj fotovoltaiky v podstatě zahubil,“ varoval Smolka.

Návrh ročního limitu pro připojení slunečních elektráren ve výši 4,5 MW totiž umožní připojit řádově jen 1200 domácností. Právě rodinné domky, střechy továren, budovy zemědělských staveb jsou ideálním místem, kam umístit solární panely. „Tito malí investoři nyní nebudou mít šanci se na rozvoji fotovoltaiky podílet. Instalované megalomanské projekty však budou profitovat i nadále. To by byl výsměch všem, kdo podporují fotovoltaiku jako ekologický a levný zdroj energie a nesnaží se jen rychle zbohatnout,“ uzavírá František Smolka, člen představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace.

Fotovoltaický kodex CZEPHO :

·         Podpořit rozvoj střešních solárních elektráren do 30kWp (na rodinných domcích, firmách apod.)

·         Dlouhodobý udržitelný rozvoj sektoru, což odpovídá meziročnímu nárůstu v rozsahu 100 MWp

·         Přiměřeně motivující a stabilní investiční podmínky – na úrovni patnáctileté doby návratnosti

·         Vytvoření podmínek pro širší a bezpečné využívání OZE – dispečerské řízení apod.

Snižování administrativní náročnosti

Zdroj: Tisková zpráva České fotovoltaické průmyslové asociace

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.